Nie tylko Tusk pomógł WOŚP. Dorzucili się też politycy prawicy

740 300 zł - w sumie za tyle sprzedano dwa spotkania z Donaldem Tuskiem
740 300 zł - w sumie za tyle sprzedano dwa spotkania z Donaldem Tuskiem Fot. Screen ze strony Charytatywni.allegro.pl
Politycy w tegoroczny finał WOŚP nie angażowali się tak ochoczo, jak w ubiegłych latach. Ale i tak wśród najwyżej wylicytowanych aukcji znalazło się spotkanie z byłym premierem Donaldem Tuskiem i zabawne zdjęcie przekazane przez pierwszą damę - Agatę Kornhauser-Dudę.


Nagonka niektórych polityków i milczenie mediów sprzyjających władzy wcale nie zaszkodziły Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Podczas 25. finału WOŚP padł rekord: 105 570 801,49 zł. Do tej sumy dołożyli się także politycy. Sprawdzamy: kto i co przekazał, i ile tym samym wrzucił do skarbonki WOŚP.

Dwa dni z Donaldem Tuskiem za 740 300 zł

Najcenniejszą aukcją podczas tegorocznej licytacji WOŚP okazał się dzień z Donaldem Tuskiem w Brukseli. Spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a były premier zgodził się przyjąć w Brukseli aż dwie osoby. Więc dwa dni w towarzystwie Tuska zlicytowano za 740 300 zł (po dodaniu dwóch wygranych: 370 200 zł i 370 100 zł). Dla porównania, ubiegłoroczną rekordową aukcję – trening z reprezentacją Polski w piłce nożnej – sprzedano za 151 300 zł. Zwycięzcy zwiedzą siedzibę Rady Europejskiej, następnie wspólnie z przewodniczącym zjedzą obiad, porozmawiają o polityce i zapozują do pamiątkowego zdjęcia.

Zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy za 200 000 zł

Przez długi czas w internetowych aukcjach WOŚP prowadziło słynne już zdjęcie autorstwa Jacka Łabędzkiego z powitania papieża Franciszka na płycie lotniska w podkrakowskich Balicach. Widzimy na nim, jak Agata Kornhauser-Duda zmierza w kierunku biskupów, jednocześnie kłaniając się. Fotografia szybko stała się hitem internetu i pretekstem do memów. Ale jej przekazanie na licytację WOŚP pokazało, że prezydentowa ma spoty dystans. Ostatecznie, zdjęcie z autografem Agaty Dudy, wylicytowano za 200 tys. zł. Pierwsza dama spotkała się zarówno z jego autorem, jak i nabywcą.

Lot samolotem z Robertem Biedroniem za 16 100 zł

Prezydent Słupska - Robert Biedroń miał rozmach. Na aukcję WOŚP (wspólnie z Aeroklubem Słupskim) przeznaczył przelot samolotem nad Słupskiem. "Obiecuję wspólny start, wspólne bezpieczne lądowanie i wspaniałą przygodę, która z pewnością będzie jedną z najwspanialszych rzeczy, które zapamiętacie do końca życia" - przekonywał na filmiku Biedroń. Za lot i towarzystwo Biedronia zapłacono 16 100 zł.

Obiad z ambasadorem Niemiec Rolfem Nikelem za 10 200 zł

Prywatny obiad z ambasadorem Niemiec Rolfem - Nikelem kosztował 10 200 zł. Spotkanie odbędzie się w rezydencji ambasadora w Warszawie. "Ambasador na pewno zaskoczy Cię swoją znajomością języka polskiego, więc nie należy obawiać się trudności w komunikacji. Rozmowa po niemiecku, angielsku czy francusku też jest naturalnie możliwa" - czytamy na stronie aukcji.

Spinki do mankietów prezydenta Andrzeja Dudy za 6 766 zł

Dużo mniejszym powodzeniem od zdjęcia Agaty Kornhauser-Dudy cieszyły się spinki do mankietów, przekazane na WOŚP przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z opisu aukcji na Allegro dowiadujemy się, że prezydent używał ich podczas grudniowej wizyty w Berlinie. "Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli do Berlina, by wraz z prezydentem RFN Joachimem Gauckiem i jego partnerką Danielą Schadt wysłuchać koncertu zamykającego obchody 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami." Spinki poszły za 6 766 zł.

Pióro wicemarszałka Senatu Bogdan Borusewicza za 6 400 zł

Tylko 366 zł mniej zapłacił zwycięzca aukcji, na której wystawiono pióro z wytłoczonym podpisem wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Pióro z kolekcji Stipula wykonane zostało na zamówienie Senatu. "Wykonane z hebanowej żywicy z chromowanymi wykończeniami pióro opakowane jest w eleganckie opakowanie, dzięki czemu idealnie nadające się na prezent" - czytamy w opisie.

Drewniany rower od prezydenta Opola za 4 100 zł

Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, na licytację przeznaczył damski drewniany rower miejski. "Wykonany ręcznie z dębu ciemnego, wyjątkowy i oryginalny rower do miejskich wojaży z logiem 800-lecia Opola. Wykonany z części w większości od polskich producentów, ze skórzanym siodełkiem i rączkami pokrytymi skórą" - czytamy w opisie aukcji. Za przedmiot zapłacono 4 100 zł.

Zwiedzanie Sejmu z poseł Gasiuk-Pihowicz za 3 465 zł

Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz na aukcje WOŚP wystawiła wycieczkę do Sejmu RP. Sama wystąpi w roli przewodnika. Ze zwycięzcą napije się też kawy i przekaże egzemplarz Konstytucji RP z odręczną dedykacją.

Spacer z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem za 2 052 zł

Godzinny spacer dla dwóch osób (zwycięzcy i osoby mu towarzyszącej) po Ministerstwie Zdrowia w towarzystwie szefa resortu - Konstantego Radziwiłła wylicytowano za 2 052 zł. Zaplanowano także wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Zwycięzca otrzyma także w prezencie pióro z logo resortu.

Recital Joanny Muchy za 1 150 zł

Joanna Mucha po raz kolejny wykazała się kreatywnością. Najpierw posłanka PO śpiewała w Sejmie "Nie pucz, kiedy odjadę" (śpiewała podczas grudniowego protestu opozycji w Sejmie; było to aluzją do słów prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który protest polityków PO i Nowoczesnej nazwał "próbą puczu".). Teraz Mucha śpiewać będzie zwycięzcy aukcji WOŚP. Bowiem na tegoroczny finał orkiestry przekazała zaproszenie na mini-quasi-recital. Posłanka przygrywając na gitarze wykona pięć utworów. A za to na konto WOŚP wpłynęło 1 150 zł.

Napisz do autorki: daria.rozanska@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie