Giertych: Jeżeli działania Rosjan były umyślne, to brak podstaw do wypłacenia rodzinom odszkodowań. Miliony do zwrotu

Roman Giertych alarmuje, iż najnowsze działania prokuratury w sprawie katastrofy smoleńskiej mogą stać się podstawą do zakwestionowania zasadności wypłat odszkodowań i polis, które po 10 kwietnia 2010 roku otrzymały rodziny ofiar.
Roman Giertych alarmuje, iż najnowsze działania prokuratury w sprawie katastrofy smoleńskiej mogą stać się podstawą do zakwestionowania zasadności wypłat odszkodowań i polis, które po 10 kwietnia 2010 roku otrzymały rodziny ofiar. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Wiele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wciąż żyje nadzieją, iż uda im się wziąć na kimś rewanż za śmierć bliskich i wspierają poszukiwania osób rzekomo winnych umyślnego doprowadzenia do tragedii z 10 kwietnia 2010 roku. Informacje o zarzutach postawionych właśnie przez prokuraturę trzem Rosjanom powinny więc ich cieszyć. Jak jednak wskazuje Roman Giertych, uznanie, iż do katastrofy doszło umyślnie, może być podstawą do sprowadzenia na rodziny smoleńskie sporych problemów. O charakterze finansowym.


Po wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej nie zostały przez państwo pozostawione bez wsparcia po utracie bliskich, często głównych żywicieli w swoich gospodarstwach domowych. Wdowcom i sierotom po ofiarach wypłacano wielotysięczne rekompensaty ze środków Skarbu Państwa. Rodziny ofiar, które miały wykupione polisy na życie niebagatelne kwoty otrzymały także od towarzystw ubezpieczeniowych. Wszystkie te wypłaty nastąpiły w związku z tym, iż uznano, że pasażerowie rządowego Tu-154M zginęli w tragicznym wypadku.

Teraz prokuratura dąży jednak do zmiany oceny tamtych wydarzeń. Jak informowaliśmy w naTemat, na poniedziałkowej konferencji Prokuratury Krajowej poinformowano o przedstawieniu zarzutów umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym dwóm rosyjskim kontrolerom lotów i trzeciej osobie, która 10 kwietnia 2010 roku znajdowała się w wieży lotów w Smoleńsku. W ocenie byłego wicepremiera, a obecnie wziętego prawnika Romana Giertycha, przyjęcie takiej klasyfikacji wydarzeń pod mogłoby doprowadzić do uznania, iż wszystkie rekompensaty zostały wypłacone bezpodstawnie.
Takie wątpliwości nie interesują jednak prokuratorów, którym zlecono ujawnienie nowej wersji tragicznych wydarzeń pod Smoleńskiem. – Udało się sformułować nowe zarzuty – poinformował w poniedziałkowe przedpołudnie wyraźnie rozemocjonowany zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek. Jak dodał, strona polska złożyła już w Rosji wniosek o pomoc prawną ze strony tamtejszych śledczych i liczy na umożliwienie przesłuchań podejrzanych z udziałem prokuratorów z Polski. Decyzję o postawieniu zarzutów Rosjanom podjęto na podstawie analizy rejestratorów. Nie ujawniono jednak, jakie słowa miałyby wskazywać na to, że kontrolerzy lotów celowo chcieli doprowadzić do katastrofy.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Wypadek autokaru na Słowacji. Był tak tragiczny, że głos zabrała nawet Čaputová
0 0Ostra jazda, czyli co naprawdę z Arabią Saudyjską chce zrobić przebojowy następca tronu?
0 0"Terrorysta to ktoś taki...". Sikorski przeprowadził poruszający wywiad z Adamowicz
0 0"W Senacie wraca normalność". Nitras pokazał, co się zmieniło tuż po wyborze Grodzkiego
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc
0 0Nigdy nie ma tyle czasu, ile trzeba? Oto, co trzeba zrobić, żeby wyrabiać się z zadaniami w pracy
0 0Mamy najgorszych szefów w Europie. To, co fundują rodzicom, woła o pomstę do nieba
0 0Pamiętaj o tym ubezpieczając mieszkanie. To dodatek, który może zrobić sporą różnicę
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
Actina Pact 0 0Dzisiaj tworzą zaplecze polskiego e-sportu. Wcześniej Actina celowała w nieco inny target
0 0Europejskie roboty przegrały z robotami azjatyckimi. Adidas zamyka fabrykę w Europie
0 0Oprócz próśb były groźby? Klich o tym, w jaki sposób PiS miało walczyć w Senacie
0 0PiS rakiem wycofuje się z Piotrowicza. Nieoficjalnie: Duda zgłosi kontrkandydata
Unum 0 0Żyjemy jakbyśmy byli nieśmiertelni. Te dane nie pozostawiają jednak złudzeń
dad:HERO 0 0Najdroższy zegarek świata został sprzedany za absurdalną kwotę. Ten, kto go kupił, ma dobre serce
POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"