Kreml wykpił nowe oskarżenia prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej."Okoliczności tej tragedii są dość poważnie zbadane"

Rosjanie jasno dali do zrozumienia, iż nie zamierzają pomóc Polsce w obarczeniu ich winą za katastrofę smoleńską.
Rosjanie jasno dali do zrozumienia, iż nie zamierzają pomóc Polsce w obarczeniu ich winą za katastrofę smoleńską. Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
W poniedziałkowy poranek Prokuratura Krajowa poinformowała o przedstawieniu zarzutów umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym dwóm rosyjskim kontrolerom lotów i trzeciej osobie, która 10 kwietnia 2010 roku znajdowała się w wieży lotów w Smoleńsku. Jak poinformowano w Warszawie, do Rosji został wysłany wniosek o pomoc prawną postępowaniu przeciwko tym osobom. Szybko w tej sprawie wypowiedział się jednak Kreml, który rozwiewa nadzieje na pomoc Rosji w ściganiu jej obywateli.


– Udało się sformułować nowe zarzuty – poinformował w poniedziałkowe przedpołudnie wyraźnie rozemocjonowany zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek. I dodał, że decyzję o postawieniu trzem Rosjanom zarzutu umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym podjęto na podstawie analizy nagrań z rejestratorów. Nie ujawniono jednak, jakie słowa miałyby wskazywać na to, że kontrolerzy lotów celowo chcieli doprowadzić do katastrofy smoleńskiej.

Zarówno Marek Pasionek, jak i pozostali towarzyszący mu przedstawiciele Prokuratury Krajowej mówili jednak o nadziejach na to, iż pozytywnie rozpatrzony zostanie wysłany do Rosji wniosek o pomoc prawną. Bez niej dalsze prowadzenie dalszego śledztwa przeciwko dwóm rosyjskim kontrolerom lotów i trzeciej osobie towarzyszącej im 10 kwietnia 2010 roku w smoleńskiej wieży lotów będzie w zasadzie niemożliwe.

Jednak do konferencji polskich prokuratorów szybko i bardzo krytycznie ustosunkował się Kreml. – Z takimi wnioskami nie sposób się zgodzić – oznajmił rzecznik prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. – Niewątpliwie okoliczności tej tragedii są już dość poważnie zbadane – podkreślił przedstawiciel rosyjskich władz.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: Tass.ru
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. [/b] Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz
ALEKSANDRA GERSZ

Piknik, różowe włosy, internetowy detoks. Oto 30 rzeczy, które powinno się zrobić w lato chociaż raz

[b]Hans Solo kontratakuje! [/b] Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu
WYWIAD

Hans Solo kontratakuje! Raper z Pięć Dwa i członek Luxtorpedy o kondycji swojego serca i słuchu

Marcin PonikowskiMarcin Ponikowski

Jim Jarmusch jeszcze nigdy nie był tak krytyczny wobec popkultury, swojej ojczyzny, kondycji planety, człowieka i jego ikon, a przede wszystkim względem swoich popularnych kolegów z branży. Wszyscy ci, którzy odsądzają go za film o zombie od czci i wiary w filmowy kunszt, powinni oglądnąć obraz jeszcze raz. Z potrójnym przymrużeniem oka.

MARSZ RÓWNOŚCI W BIAŁYMSTOKU

REAKCJE NA PRZEMOC I AGRESJĘ