Kreml wykpił nowe oskarżenia prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej."Okoliczności tej tragedii są dość poważnie zbadane"

Rosjanie jasno dali do zrozumienia, iż nie zamierzają pomóc Polsce w obarczeniu ich winą za katastrofę smoleńską.
Rosjanie jasno dali do zrozumienia, iż nie zamierzają pomóc Polsce w obarczeniu ich winą za katastrofę smoleńską. Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
W poniedziałkowy poranek Prokuratura Krajowa poinformowała o przedstawieniu zarzutów umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym dwóm rosyjskim kontrolerom lotów i trzeciej osobie, która 10 kwietnia 2010 roku znajdowała się w wieży lotów w Smoleńsku. Jak poinformowano w Warszawie, do Rosji został wysłany wniosek o pomoc prawną postępowaniu przeciwko tym osobom. Szybko w tej sprawie wypowiedział się jednak Kreml, który rozwiewa nadzieje na pomoc Rosji w ściganiu jej obywateli.


– Udało się sformułować nowe zarzuty – poinformował w poniedziałkowe przedpołudnie wyraźnie rozemocjonowany zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek. I dodał, że decyzję o postawieniu trzem Rosjanom zarzutu umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym podjęto na podstawie analizy nagrań z rejestratorów. Nie ujawniono jednak, jakie słowa miałyby wskazywać na to, że kontrolerzy lotów celowo chcieli doprowadzić do katastrofy smoleńskiej.

Zarówno Marek Pasionek, jak i pozostali towarzyszący mu przedstawiciele Prokuratury Krajowej mówili jednak o nadziejach na to, iż pozytywnie rozpatrzony zostanie wysłany do Rosji wniosek o pomoc prawną. Bez niej dalsze prowadzenie dalszego śledztwa przeciwko dwóm rosyjskim kontrolerom lotów i trzeciej osobie towarzyszącej im 10 kwietnia 2010 roku w smoleńskiej wieży lotów będzie w zasadzie niemożliwe.

Jednak do konferencji polskich prokuratorów szybko i bardzo krytycznie ustosunkował się Kreml. – Z takimi wnioskami nie sposób się zgodzić – oznajmił rzecznik prasowy prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. – Niewątpliwie okoliczności tej tragedii są już dość poważnie zbadane – podkreślił przedstawiciel rosyjskich władz.

Napisz do autora: jakub.noch@natemat.pl

źródło: Tass.ru
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Wiedza ratuje życie. Tych lekcji z pierwszej pomocy nie możesz pominąć
Subway 0 0Subway przyjazny weganom? Znana sieć podąża za trendami i mocno rozszerza menu
ASZdziennikTefal 0 0Oszustwo w akcji sprzątania parków narodowych. Mieli posprzątać tylko jeden, posprzątają wszystkie
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Przez WOT poczuliśmy się jak śmiecie". Żołnierz mówi, dlaczego jego koledzy rezygnują z wojska
0 0Piękny gest amerykańskiego aktora wobec Piotra Woźniaka-Staraka w Gdyni
0 0Zabawna wpadka Kożuchowskiej. Przyjęła oświadczyny na czerwonym dywanie
0 0O pracy w tym miejscu marzą setki osób. Tylko oferta dla stolarza wzbudziła drwiny
Bella Happy Pants 0 0Mniej powodów do zmartwień. 5 gadżetów – twoje dziecko będzie bezpieczniejsze