Oto zwiastun filmu, na który zrzucili się Polacy. Już wkrótce premiera "Artykułu osiemnastego" o równości małżeńskiej

Autorki i autorzy filmu przekonują, że miłość zasługuje na równe prawa bez względu na płeć.
Autorki i autorzy filmu przekonują, że miłość zasługuje na równe prawa bez względu na płeć. fot. kadr z filmu "Artykuł osiemnasty"
"Artykuł osiemnasty" to film dokumentalny, który powstał dzięki rekordowej zbiórce publicznej. Porusza tematykę związaną z postulatem formalizacji związków jednopłciowych w Polsce. Premiera już 21 kwietnia w Warszawie.


Seanse odbędą się również w sześciu innych polskich miastach podczas festiwalu LGBT Film Festival. Postulat legalizacji związków jednopłciowych w Polsce wciąż czeka na realizację. Choć gdy większość europejskich krajów dopuszcza nie tylko śluby lub związki partnerskie, ale także adopcję przez pary tej samej płci, w Polsce wciąż nie ma możliwości sformalizowania związku. W świetle prawa nawet długoletni partnerzy to dla siebie obce osoby.
Problemem zajął się reżyser Bartosz Staszewski, któremu przy pracy pomagał partner Sławomir Wodzyński oraz Ewa Tomaszewicz, działaczka społeczna i dziennikarka. Tytuł nawiązuje do 18 artykułu Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny: – Mam nadzieję, że po obejrzeniu tego filmu Polacy i Polki zrozumieją, że prawa osób nieheteroseksualnych do zawierania małżeństw to prawa człowieka – mówi reżyser.

Film składa się przede wszystkim z wywiadów z ekspertami, działaczami społecznymi oraz osobami, które pragną zawrzeć związek z osobą tej samej płci. Dokument powstał wyłącznie z prywatnych wpłat. Darczyńcy wpłacili łącznie 67 tys. złotych.

źródło: pomagam.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...