Kaczyńskiego problemy z kolorami. To, jaki kolor róży się daje, ma kolosalne znaczenie. I naprawdę warto to wiedzieć

Jarosław Kaczyński przekonuje, że białe róże są symbolem skrajnej głupoty i nienawiści.
Jarosław Kaczyński przekonuje, że białe róże są symbolem skrajnej głupoty i nienawiści. Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Jarosław Kaczyński, stojąc pod Pałacem Prezydenckim, objaśniał Polakom, że białe róże są symbolem skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści. Wzbudził ta wypowiedzią niemałe zdziwienie i rozbawienie, bowiem do tej pory uważano biały kwiat róży za symbol wiary i niewinności. Specjalnie dla prezesa sprawdzamy, co oznacza konkretny kolor róży.


Naprawdę warto poznać symbolikę tych kwiatów. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest, jakiego koloru daje się kwiat dziewczynie na pierwszej randce. Ważna jest zresztą nie tylko jego barwa, ale i liczba róż w bukiecie.

Bliskiej osobie najbezpieczniej dać kwiat czerwony. To kolor kochanków, oznacza namiętność, szczerą miłość, ale też odwagę i pożądanie. Choć wielu kolor wydaje się oklepany, to na pierwszą randkę trzeba przyjść z różą czerwoną. Podobnie nie warto rozglądać się za innymi kolorami przy okazji Walentynek i każdej innej okazji, gdy chcemy komuś powiedzieć, że go kochamy.

Trochę inaczej jest w przypadku białych róż. Te kwiaty symbolizują miłość uduchowioną, czystą, platoniczną. Jako kwiat na pierwszej randce mogą więc zostać odczytane jako „jesteś super, zostańmy przyjaciółmi”. Jeśli chodzi o coś więcej, lepiej białych róż unikać. W symbolice białe róże często mają wyrażać szacunek i oznaczać pokój i przyjaźń. Z tego powodu świetnie nadają się na bukiet, gdy chcemy bliską osobę za coś przeprosić.
Gdy pragniemy za coś podziękować, sięgnijmy po róże w kolorze różowym. To jest „kwiat słodkich myśli”. Jaśniejszymi kwiatami pokazujemy kobiecie, że doceniamy jej urok i delikatność, ciemniejszymi wyrażamy wdzięczność.


Żółte róże? Na pewno nie na pierwszą randkę. W Turcji i krajach arabskich ten kolor oznacza zdradę rozstanie lub rozwód. Również w naszej kulturze żółte róże potencjalnym narzeczonym nie kojarzą się najlepiej. Kwiaty w tym kolorze najlepiej dać kobiecie, którą chce się docenić za osiągnięty przez nią sukces. Siostra zdała egzamin magisterski? Mama dostała awans w pracy? Koleżanka wygrała główną nagrodę w „Milionerach”? Bukiet żółtych róż może być przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.
Ciekawie wygląda sprawa w przypadku kwiatów pomarańczowych. Każdy, kto choć raz w młodości na lekcji plastyki bawił się farbami wie, że pomarańczowy uzyskuje się poprzez zmieszanie farb żółtej i czerwonej. Podobnie jest z pomarańczowymi różami. Trochę przyjaźni i doceniania, a trochę namiętności. Gdy dostajesz od kolegi pomarańczową różę będziesz miała do rozwiązania zagadkę: czy aż tak gorąco cieszy się z Twojego sukcesu, czy może ma ochotę na pogłębienie waszej znajomości.

Jednymi z rzadziej występujących róż są te w kolorze fioletowym. To wyjątkowy kwiat dla wyjątkowej osoby. Może oznaczać gorącą miłość od pierwszego wejrzenia. A jeśli nawet nie miłość, to z pewnością oczarowanie i zachwyt. Podobno kobiety obdarowane kwiatami w tym kolorze czują wielki sentyment do mężczyzny, który je ofiarował, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie fioletowej róży.
Róże, podobnie jak wiele innych kwiatów, można samemu barwić na różne kolory. Wystarczy wlać do wazonu z wodą, w której stoi biała róża, trochę czarnego atramentu, a płatki w dość szybkim czasie staną się grafitowe lub wręcz czarne. Kwiat w takim kolorze oznacza smutek i przemijanie, nadają się raczej na pogrzeb niż pierwszą randkę, a według sennika egipskiego, gdy przyśni się czarna róża, może to być zapowiedź pojawienia się w życiu osoby, którą obdarzy się wielką miłością, ale ta osoba szybko odejdzie.


Oprócz koloru ważne jest też, ile kwiatów się wręcza. Jedna to dowód sympatii albo zapewnienie o tym, że wciąż się kocha. Dwie róże oznaczają odwzajemnione uczucie, 3 kwiaty w bukiecie to prosty przekaz: „kocham cię”. Uwaga, ilość kwiatów może też oznaczać takie rzeczy jak "przepraszam" (15 kwiatów), "na zawsze zapamiętam nasze romantyczne chwile" (36) czy "wyjątkowy romans" (66). Generalnie im więcej kwiatów się daje, tym większe pokazujemy oddanie i uczucie. 999 kwiatów oznacza miłość po grób, a jak dorzuci się jeszcze dwie róże, to będzie to oznaczało "wierny na zabój".
Według amerykańskich paleobiologów pierwsze róże pojawiły się około 40 mln lat temu. Większość znanych nam gatunków pochodzi z Azji, pozostałe 30 proc. to kwiaty z Bliskiego Wschodu, Europy, Afryki i Ameryki Północnej. Już od czasów starożytnych są cenione za niezwykle piękne kwiaty, uprawiano je już 5 tysięcy lat temu w Sumerze i w Chinach.

Róże pojawiają się wszędzie. Są na obrazach, rzeźbach, w literaturze, zdobnictwie, sztuce. Stylizowane róże występują również w heraldyce, także w Polsce. „Różan kwitnie nad Narwią” to hasło promujące miasteczko, które w herbie ma właśnie kwiat róży.

Starożytni uważali, że pierwszy kwiat powstał z piany, gdy Afrodyta wyszła z wody na brzeg. Jako symbol pojawia się też w chrześcijaństwie. Czerwona jest znakiem męczeństwa z uwagi na kolor i pięciokrotność okwiatu, nawiązującego do pięciu ran Jezusa. Delikatna róża pośród gałęzi z kolcami jest symbolem Maryi, jako osoby niepokalanie poczętej pośród grzeszników. Białymi kwiatami często przystraja się kościoły przy okazji ślubów czy pierwszej komunii jako znak niewinności, czystości, pobożności.

Niestety, nigdzie nie udało nam się znaleźć potwierdzenia dla słów Jarosława Kaczyńskiego, mówiącego o tym, że biała róża jest symbolem nienawiści i głupoty. Może być tak, że prezes PiS pomylił białe róże z żółtymi. Nie od dziś wiadomo, że lider Prawa i Sprawiedliwości ma problemy z kolorami, już kilka lat temu krzyczał, że "żadne krzyki nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne".

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
ANETA OLENDER 0 0"Ludzie mają to gdzieś". Demontaż krzyża na Giewoncie to absurd, problem tkwi gdzie indziej
0 0Dzieci, dwie kobiety i Czech. Wiadomo, kim były osoby, które zginęły w Tatrach

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka