Bez przetargu i do tego z bonifikatą. Tak o. Rydzyk dostał ponadhektarową państwową działkę w Toruniu

Bez przetargu i do tego z bonifikatą. Tak o. Rydzyk dostał ponadhektarową państwową działkę w Toruniu
Bez przetargu i do tego z bonifikatą. Tak o. Rydzyk dostał ponadhektarową państwową działkę w Toruniu Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Chodzi o działkę, której wartość oszacowano na niemal 2 mln zł. Redemptoryści otrzymają tę nieruchomość w wieczyste użytkowanie za... nieco ponad 100 tys. zł. Decyzję o bonifikacie oraz o przekazaniu działki należącej do Skarbu Państwa podpisał wojewoda kujawsko - pomorski.


O tej niezwykle ciekawej transakcji pisze "Polska the Times". Według informacji gazety, działka ta jest niezwykle atrakcyjna dla dyrektora Radia Maryja: leży bowiem pomiędzy Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej a kościołem. Obszar tego gruntu – 1,324 hektara. Ustalona cena (już razem z VAT) – 1 mln 853 tys. 610 zł. Za ile otrzymała działkę Prowincja Warszawska Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, czyli ojcowie redemptoryści? Za 111 tys. zł!

Decyzję w tej sprawie wojewoda kujawsko - pomorski Mikołaj Bogdanowicz podpisał 11 maja. W zarządzeniu wojewody mowa jest bowiem o zgodzie na 60-proc. bonifikatę odjętą od pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste, a tę ustalono w wysokości 15 procent ceny działki. "Prosty rachunek wskazuje więc, że za wieczyste prawo użytkowania działki ojcowie redemptoryści zapłacą 111 tys. zł z groszami" – pisze gazeta. I przytacza przepisy, na podstawie których wojewoda miał prawo takiej bonifikaty udzielić.
Na początku roku tygodnik "Wprost" umieścił o. Tadeusza Rydzyka na 83. miejscu na liście najbogatszych Polaków. Sam zakonnik zapewniał wówczas, że on żadnego majątku nie posiada i wręcz ubolewał, że jego "dzieła" dostają zbyt małe wsparcie. Skąd dostają? O tym redemptorysta oficjalnie informować nie chce, dlatego stowarzyszenie Watchdog oddało sprawę do prokuratury.

źródło: "Polska the Times"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Duka 0 0Szwedzki przepis na spotkanie. “Krog” to kolejne modne słowo ze Skandynawii
Duracell 0 0Zabawki z prawdziwą mocą. Służą nie tylko do zabawy
0 0Zebrali pół miliona dla okradzionej 99-latki. Teraz czytają, że się "wzbogacili"
0 0"Kapelani zamiast personelu". Ten lekarz stworzył grupę, która tropi patologie w szpitalach

TYLKO W NATEMAT

O TYM SIĘ MÓWI 0 0O co chodzi z #SilniRazem? Atak PiS jeszcze bardziej wypromował twitterową akcję
WYWIAD 0 0Posłanka PO "dopadła" kolejnego hejtera z internetu. Tłumaczy, dlaczego im nie odpuści
WYWIAD 0 0"Upadek poczucia humoru". Andrzej Mleczko odpowiada na awanturę wokół ostatniego rysunku
0 0Rodzicu, takiej szkoły dla twojego dziecka chce PiS. Przeczytałam nowy program partii
0 0Kaczyński cieszy się, że gonimy Niemców. Ale powołuje się na raport, którego nie zrozumiał