To już oficjalne! Zgromadzenie Ogólne wybrało Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ

Minister Witold Waszczykowski odebrał gratulacje od przedstawicieli innych członków ONZ.
Minister Witold Waszczykowski odebrał gratulacje od przedstawicieli innych członków ONZ. Fot. Twitter.com/PLinUN
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrało Polskę do grona niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019. W głosowaniu oddano 192 głosów. Za przyjęciem Polski zagłosowało 190 państw, a dwa wstrzymały się od głosu. Prezydent Andrzej Duda i rząd Prawa i Sprawiedliwości mówią o wielkim sukcesie polskiej dyplomacji.

Obrady odbyły się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Europie Wschodniej zawsze przypada jedno miejsce w Radzie Bezpieczeństwa. Polska po raz ostatni należała do tego grona w latach 1996-1997. Platforma przypomina, że negocjacje w tej sprawie trwały dwa lata i zaczęły się za jej rządów.
Decyzję ONZ z okrzykiem radości przyjął minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – Rezultat przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Cały świat nas dobrze postrzega. Sukces ma wielu rodziców. Dziękuje prezydentowi, premier oraz całemu mojemu zespołowi – stwierdził.
Andrzej Duda na specjalnie zwołanej konferencji prasowej stwierdził, że to wielki sukces Polski. Obok Polski nowe mandaty dostały: Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuwejt, Gwinea Równikowa, Maroko.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • ONZ
Trwa ładowanie komentarzy...