Zespół śledczy Anity Gargas na tropie. Ktoś wykasował z Wikipedii fragment hasła o astroturfingu, ten dotyczący PiS

Fot. Facebook / Anonimowy internauta
Był i nie ma. Wojny na edycję hasła w Wikipedii – chodzi oczywiście o rozgrzewające do czerwoności pojęcie astroturfing. Prowadzący tweeterowe konto programu TVP "Zespół śledczy Anity Gargas" odkryli, że ktoś edytował post na ten temat i o takie metody oskarżył Prawo i Sprawiedliwość. W sumie hasło zmieniono aż 18 razy!

Od kilku dni bardzo modne jest pojęcie "astroturfing". W ten sposób prawicowi publicyści próbują tłumaczyć obecność Polaków na manifestacjach w obronie sądów. Ich zdaniem nie można mówić o spontanicznych protestach przeciwko demontażowi systemu prawnego, a o tym, że wszystko jest "odgórnie sterowane".
Portal wPolityce.pl astroturfing nazywa "perfidnym działaniem" i definiuje je jako: " techniki kreowania pozornie spontanicznych, obywatelskich organizacji czy inicjatyw, które podejmowane są w celu wyrażenia jakiegoś poparcia lub sprzeciwu. Jednym słowem można to nazwać "sianiem sztucznej trawy".

"Zobacz jak wszyscy dziwnym trafem mają identyczne świeczki", "Zwróćcie uwagę jak totalni próbują wyśmiać #AstroTurfing, co też jest techniką manipulacji. Ciekawe, że w USA i UK zamiast się śmiać jest ban"; "Czy ktoś wierzy, że przez przypadek wszyscy mają takie same świeczki, a drogi sprzęt audio pojawił się »spontanicznie«? – zastanawiają się niektórzy internauci. Inni nie kryją rozbawienia:
Autorzy programu "Magazyn śledczy Anity Gargas" (TVP) na Twitterze zauważyli, że od kiedy trwa dyskusja na temat tego pojęcia, to zmieniono wpis na temat w Wikipedii. Co edytowano? Ano, na przykład dopisano, że astroturfing "stosuje PiS".
Sprawdziliśmy to. I faktycznie od soboty wpis na ten temat w Wikipedii edytowano aż 18 razy. Jako przykład astroturfingu podano m.in. "zwożenie przez partię PiS ludzi na demonstracje w grudniu 2012 i w grudniu 2016, ONR na Marsz Niepodległości, a także na wizytę Trumpa w Polsce w lipcu 2017". W obecnej wersji już tych wpisów nie ma.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...