Nie samym masłem człowiek żyje, ale jajka też drożeją. I to bardzo szybko

Należy się spodziewać podwyżki cen jaj. Wszystko z powodu wzrastającego popytu na zagranicznych rynkach.
Należy się spodziewać podwyżki cen jaj. Wszystko z powodu wzrastającego popytu na zagranicznych rynkach. Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta
Jak tak dalej pójdzie, Polacy będą musieli zmienić swoje zwyczaje żywieniowe. W domowych budżetach już od jakiegoś czasu trzeba zaplanować większe wydatki na masło, a teraz zdrożeją jajka i to znacząco. Wszystko za sprawą zwiększonego popytu na ten produkt od polskich dostawców.


To, co może stanowić powód do zadowolenia polskich producentów jaj, klientom może się nie spodobać. Polska, która jest jednym z największych producentów jaj w Unii Europejskiej, za sprawą skażenia jaj belgijskich i holenderskich będzie w tym roku mogła eksportować więcej jajek, niż w latach ubiegłych. To sprawi, że ta część produkcji, która trafi na polski rynek, będzie droższa.

Dotychczas około 40-45 proc. polskich jaj trafiało na eksport, głównie do Niemiec i Czech. Należy się jednak spodziewać, że procent też wyraźnie wzrośnie po tym, jak na terenie całej UE wycofano z rynku kilkadziesiąt milionów jaj skażonych fipronilem, niebezpieczną dla człowieka substancją, która może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, tarczycy i nerek. Hodowcy drobiu w Belgii i Holandii stosowali go masowo do walki z pasożytami występującymi w ptasich piórach.

Gdy zwiększy się eksport, ceny jajek na polskim rynku niemal na pewno pójdą w górę. Ocenia się, że już są droższe w hurcie o 20-25 procent. Tylko dzięki temu, że sieci handlowe podpisują długoterminowe umowy i nie mogą z dnia na dzień podnieść cen, polski konsument płaci za jajko podobną cenę jak jeszcze kilka miesięcy temu. Należy się spodziewać, że wkrótce to się zmieni.


Oby jajka nie podzieliły historii masła, którego rosnące ceny rozgrzały Polaków do czerwoności. Zwłaszcza, że masło zdrożało praktycznie w całej Europie.

źródło: se.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi