Ruch prezydenta. Andrzej Duda przedstawia własne projekty ustaw o sądownictwie
O godzinie 12:00 prezydent Andrzej Duda przedstawił swoje projekty ustaw dotyczące sądownictwa. Latem zawetował dwie ustawy PiS, które miały zmienić wymiar sprawiedliwości oddając pełnię władzy w ręce ministra sprawiedliwości, czyli obecnie Zbigniewa Ziobry.
Ten komentarz chyba najlepiej pokazuje absurd dzisiejszej sytuacji
W zasadzie nic dodać, nic ująć.
Opozycja ma teorię dotyczącą nowej propozycji
Ponieważ – jak zauważyliśmy niżej – nowa propozycja Dudy może być w praktyce trudna do wprowadzenia w życie lub wręcz sprzyjać Prawu i Sprawiedliwości, według Marcina Kierwińskiego to tylko teatr. Duda ma być już ułożony z PiS.
Kto zmienił zdanie Andrzeja Dudy?
Ryszard Petru na Twitterze zmiany w myśleniu prezydenta przypisał sobie i swojej partii:
Kolejne komentarze
Kłopotliwy szczegół
Wspomniana poprawka ma jednak jeden feler, co zauważył choćby w TVN24 Andrzej Stankiewicz. Żeby każdy poseł miał jeden głos, musieliby jednocześnie odejść wszyscy członkowie KRS, co miało się nie wydarzyć. Tymczasem kadencje kończą się w różnym czasie.
Jak działa nowy prezydencki pomysł
Propozycja, aby każdy poseł ws. KRS miał jeden głos, została już ochrzczona "poprawką Rzymkowskiego”, bo to właśnie ten poseł Kukiz’15 zaproponował to rozwiązanie. Zgodnie z tym pomysłem Sejm nadal wybierałby 15 członków KRS, ale większością 3/5 głosów. W razie braku konsensusu miałoby się odbyć jedno głosowanie nad wszystkimi 15 kandydatami. W ten sposób każdy parlamentarzysta miałby tylko jeden głos i mógł poprzeć tylko jednego sędziego. W praktyce do wprowadzenia jednego sędziego do KRS wystarczyłoby ok. 30 głosów.
Są pierwsze komentarze do propozycji prezydenta
Twitter gotuje się, a pomysły Andrzeja Dudy raczej nie przypadły do gustu nikomu. Krytyki nie brakuje i z lewa, i z prawa.
Prezydent ma już nową propozycję
– Moja propozycja będzie inna. Nie chodzi o moją władzę, chcę wyboru ponadpartyjnego. Moja propozycja będzie taka, że jeśli nie będzie wyboru sędziów KRS poprzez 3/5 głosów, każdy poseł będzie miał jeden głos. To w efekcie będzie powodowało multipartyjny wybór. Taka będzie ostatecznie propozycja – poinformowała głowa państwa.
Duda wyjaśnił swoje zachowanie
Duda swoje rozwiązanie – z którego się wycofał – określił jako "bezpiecznik". – Uważałem, że to rozwiązanie najlepiej odda ducha konstytucyjnego rozwiązania, że to prezydent jest gwarantem ciągłości władzy – mówił.
– Trzy kluby powiedziały, że są gotowe to przyjąć, Ryszard Petru poinformował, że jego klub tego nie przyjmie. Bo według niego w polskim sądownictwie zmiany nie są potrzebne – dodał. Dlatego też Duda ze swoich planów się wycofał.
Duda krytycznie o PO
Prezydent zabrał głos. Podziękował obecnym i mocno skrytykował decyzję Grzegorza Schetyny. – Jeden z klubów parlamentarnych odmówił przyjścia. To pokazuje zainteresowanie tą niezwykle ważną sprawą dla Polaków. A jeśli nie chcą rozmawiać z prezydentem, to proszę, żeby nie wystosowywali np. apeli o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, skoro nie chcą się spotykać – powiedział.
Kosiniak-Kamysz: Nie jest potrzebna zmiana Konstytucji, możliwy kompromis
"Zgłosimy wniosek o wysłuchanie publiczne. Jeśli do niego nie dojdzie, zorganizujemy wysłuchanie obywatelskie" – zapowiedział lider PSL. Powiedział także, że PSL-owi podoba się instytucja skargi nadzwyczajnej.
Pomysł Kukiz'15: Każdy poseł będzie mógł oddać 1 głos na kandydata do KRS
Propozycję zaprezentował przed Pałacem Prezydenckim wicemarszałek Stanisław Tyszka.
Przed Pałacem Prezydenckim gromadzą się protestujący
Przed siedzibą prezydenta zbierają się ludzie, którzy nie zgadzają się projektem Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego.
Terlecki: prezydent zaproponuje inne rozwiązanie problemu 3/5
Ryszard Terlecki uzasadniał, że PO nie przyszła, a Nowoczesna nie widzi potrzeby zmian.
Petru po spotkaniu: Nie jestem zwolennikiem fochów
Tak Ryszard Petru tłumaczył, dlaczego Nowoczesna, w przeciwieństwie do Platformy, uczestniczyła w spotkaniu z prezydentem. Powiedział też, że Nowoczesna nie widzi potrzeby zmiany ustaw o SN i KRS, uważa natomiast że trzeba usprawnić działanie sądów powszechnych.
Pozytywne komentarze po decyzji Platformy
Platforma podjęła decyzję, że nie pojawi się na spotkaniu u prezydenta ws. zmiany Konstytucji. Część dziennikarzy krytykuje ten krok, są jednak i tacy, którzy uważają, że to dobry ruch.
Lubnauer ogłasza wznowienie spotkań partii opozycyjnych
Oto uczestnicy spotkania z Andrzejem Dudą
Obecni są reprezentanci PiS, Kukiz'15, PSL i .Nowoczesnej.
Tomasz Lis sceptycznie ws. efektu letnich protestów
Arłukowicz: Polska ma zmienić Konstytucję, bo Ziobro pokłócił się z Dudą
Polityk Platformy uważa, że dążenie prezydenta Andrzeja Dudy do zmiany Konstytucji ma bardzo prozaiczną przyczynę.
Czy partie dostały wcześniej projekty prezydenta?
To pytanie, które stawia Radomir Szumełda, przewodniczący KOD Pomorze. Polityk zastanawia się, czy dyskusja u prezydenta będzie się toczyć wokół konkretnych projektów, czy tez Andrzeja Dudy z konferencji prasowej.
Konstytucjonalista dziwi się, że spotkanie u prezydenta potrwa tylko 45 minut
45 minut na rozmowę o zmianie Konstytucji
Jak informuje dziennikarz serwisu 300polityka, już o 16:45 prezydent wygłosi oświadczenie po spotkaniu z liderami partii na temat zmiany Konstytucji. To oznacza, że potrwa ono najwyżej 45 minut, bo politycy dostali zaproszenie do prezydenta na 16:00.
Prawnik żartuje z projektu prezydenta
Prezydent pokazał infografikę o swoim projekcie na temat SN
Tymczasem premier Szydło...
Obywatele RP zwołują protest przed siedzibą prezydenta
Żakowski: Duda jest multi-Brutusem
"Andrzej Duda jest takim multi-Brutusem. Przyprowadził go do polityki pan Ziobro. Z Ziobrą wojna, sztylet już trzyma.
Kaczyński wysunął go na kandydata w wyborach prezydenckich, bo miał je wygrać prezydent Kaczyńskiego, ale jednak zrobił to Duda.
Tutaj ten sztylet też jest blisko" – powiedział dziennikarz Jacek Żakowski na antenie telewizji Wirtualnej Polski. Czytaj więcej
Hennig-Kloska: Trzeba rozmawiać
Posłanka .Nowoczesnej tłumaczy, dlaczego jej partia przyjdzie na spotkanie u prezydenta ws. Konstytucji, mimo sprzeciwu wobec zmiany ustawy zasadniczej.
Neumann: PO nie da prezydentowi pretekstu do zmiany Konstytucji
Dziennikarz wytyka niekonsekwencję Platformie
Lubnauer: Prezydent walczy o kawałek tortu
Zdaniem posłanki .Nowoczesnej, projekt prezydenta Dudy to tylko kolejny etap walki o władzę, a nie prawdziwa reforma wymiaru sprawiedliwości.
Użytkownicy Facebooka skrzykują się na protest przed Pałacem Prezydenckim
Na Facebooku rozsyłane jest zaproszenie na spontaniczny protest przed Pałacem Prezydenckim. "Dziś o 16 pod PAD z gwizdkami, flagami i w ramach nieposłuszeństwa obywatelskiego" – głosi wiadomość.
Krytyczne komentarze po decyzji Platformy
Politycy PO podjęli decyzję, że nie przyjdą na spotkanie z prezydentem, na którym Andrzej Duda chce rozmawiać o zmianie Konstytucji w kontekście projektu o KRS.
Petru: Idę na spotkanie z prezydentem
Pracownik TVP krytycznie o projekcie prezydenta, ale uspokaja prawicę
Sasin: Potężne zagrożenie wykolejenia reformy
"Wierzę w to, że łączy nas cały czas chęć radykalnej reformy sądownictwa, którą pan prezydent obiecywał również w swojej kampanii wyborczej jako kandydat wskazany przez PiS. Ufam, że te propozycje które dziś złożył uważa za najlepsze i najlepiej służące tej radykalnej reformie sądownictwa.
Niemniej widzę bardzo potężne zagrożenia, które mogą spowodować, że ta reforma zostanie wykolejona" – powiedział Jacek Sasin (PiS) w rozmowie z wPolityce. Czytaj więcej
Partia Razem będzie debatować o projekcie prezydenta
Mocne słowa członka PO na temat spotkania z prezydentem Dudą
Piotr Kołomycki, szef biura europosła Dariusza Rosatiego (PO), tłumaczy, dlaczego Platforma Obywatelska nie będzie rozmawiać z prezydentem o zmianie Konstytucji.
Gasiuk-Pihowicz zarzuca niekonstytucyjność projektowi prezydenta
Posłanka .Nowoczesnej wskazuje, że prezydent Andrzej Duda nie może zgodnie z prawem wysłać na emeryturę prof. Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego.
Młodzi 2017 zwołują protest przed Pałacem Prezydenckim
Giertych: Propozycje prezydenta oznaczają wojnę z PiS
Zmiana Konstytucji – dlaczego debata odbywa się tak późno?
Dziennikarz Konrad Piasecki zwrócił uwagę na to, że prezydent pracował nad swoimi projektami 2 miesiące, ale na spotkanie ws. zmiany Konstytucji zaprosił posłów z 3,5 godzinnym wyprzedzeniem.
Neumann: Tu nie ma kompromisów
Paweł Kukiz: Andrzej Duda to mój prezydent
– Podoba mi się bardzo ta nowa instytucja skargi nadzwyczajnej oraz ławnicy przy Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Popieram także możliwość wystawiania do KRS-u kandydatów przez 2 tys. obywateli. To są świetne rozwiązania.
(...) Biorąc tę sytuację pod uwagę, na dziś dzień mogę powiedzieć: To jest mój prezydent. Andrzej Duda jest moim prezydentem. Jak będzie dalej - zobaczymy - powiedział poseł Paweł Kukiz w RMF FM. Czytaj więcej
Senator Borowski: Sąd czy trybunał ludowy?
Czarzasty do prezydenta: Boli sumienie po uniewinnieniu Kamińskiego?
Beata Mazurek: Zmiana Konstytucji wymaga szerszego porozumienia
PSL będzie rozmawiać z prezydentem o zmianie Konstytucji
– Zawsze korzystamy z zaproszeń – powiedział w TVN24 lider partii, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rzeczniczka PiS: Droga do zmiany jest otwarta
Gasiuk-Pihowicz: To sędziowie powinni kontrolować polityków, nie odwrotnie
Posłanka .Nowoczesnej udzieliła wypowiedzi TVN24.
Z przymrużeniem oka
Platforma nie będzie rozmawiać z prezydentem o zmianie Konstytucji
PiS ma reprezentanta na spotkanie z prezydentem ws. zmiany Konstytucji
Będzie to wicemarszałek Ryszard Terlecki.
Barbara Nowacka: Prezydent zadbał o własny interes
Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polska, wątpi by projekt prezydenta Duda usprawnił działanie sądów.
Niekończące się postępowania?
Zdaniem Agnieszki Gozdyry, dziennikarki Polsat News, propozycje prezydenta nie tylko nie usprawnią działania wymiaru sprawiedliwości, ale wręcz spowolnią go jeszcze bardziej.
Dr Sebastian Gajewski sceptyczny ws. projektu prezydenta
Tyszka (Kukiz'15): Podoba nam się instytucja skargi nadzywczajnej
– PiS jest ogarnięty manią władzy, nie patrzy na wolę obywateli. PO jest ogarnięta manią antypisowską, wszystko co zrobi PiS ocenia źle. Kukiz'15 jest zainterseowany merytoryczną dyskusją, prawdziwa reforma wymiaru sprawiedliwości dopiero przed nami. Chcemy by sędziów wybierało społeczeństwo, jak w USA – mówił wicemarszałek Sejmu.
Prezydent Duda będzie mógł de facto odwołać prof. Gersdorf, prezes SN
Prezydent chce, by sędziowie SN orzekali do 65 roku życia. Potem mieliby taką możliwość tylko wtedy, gdyby prezydent wyraził na to zgodę. Jedna z internautek zwróciła uwagę na to, że prezes Sądu Najwyższego kończy 65 lat za niecałe 2 miesiące, a prezydent Duda nie musi zgodzić się na to, by orzekała dalej.
Prezydent nie ma pewności, czy PiS zagłosuje za jego projektem o SN
Świadczy o tym sposób, w jakim zakończył konferencję prasową. Wyraził nadzieję, że Sejm przyjmie jego projekt.
Pytanie o opóźnienia
Propozycje prezydenta na gorąco komentuje środowisko prawne. Zdaniem Natalii Mileszyk należy liczyć się z długim oczekiwaniem na rozpatrzenie skarg nadzwyczajnych.
Prezydent: Ławnicy w Sądzie Najwyższym
Prezydent Duda chce porozmawiać z partiami o zmianie Konstytucji
Celem jest przyjęcie rozwiązania, że prezydent może powołać sędziów do KRS, jeśli Sejm nie jest w stanie tego zrobić w ciągu 2 miesięcy większością 3/5 głosów. Jeśli politycy nie będą na to otwarci, to prezydent zapowiada konieczność wymyślenia innego rozwiązania.
Prezydent: Projekt o KRS to bardziej skomplikowana sprawa. Chcę zmienić Konstytucję
Andrzej Duda: Chcę, by członkowie KRS byli wybierani w Sejmie większością 3/5 głosów, tak by ten wybór nie był jednopartyjny. Pojawiło się dość istotne zastrzeżenie ze strony PiS i .Nowoczesnej, że potrzebny jest mechanizm zabezpieczający, że będzie zachowana ciągłość władzy, gdy parlament nie jest w stanie wyłonić kandydatów z większością 3/5. Gdy Sejm w ciągu 2 miesięcy tego nie zrobi, to spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie tego dokonywał prezydent. Podniosły się głosy, że to sprzeczne z Konstytucją, więc mam propozycję: przygotowałem projekt zmiany Konstytucji, tak by prezydent mógł tego dokonać.
"Wierzę, że spotka się to z absolutną aprobatą"
Tak prezydent mówi o swojej propozycji skargi nadzwyczajnej.
Prezydent nie zgadza się na wyrzucenie wszystkich sędziów SN
Andrzej Duda proponuje, by sędziowie orzekali do 65 roku życia. Jeśli chcą pracować dłużej, mają poprosić o zgodę prezydenta. Andrzej Duda uzasadnia ten zapis kwestiami zdrowotnymi.
Skargę nadzywyczajną mogą składać również rzecznicy i parlamentarzyści
Prezydent: będzie stworzona również Izba Dyscyplinarna w SN.
Duda przedstawia skargę nadzwyczajną
Jeśli ktoś czuje się skrzywdzony orzeczeniem, będzie mógł się ubiegać o złożenie skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego. Prezydent powiedział, że jest to zmiana o charakterze prospołecznym, obiecana w kampanii wyborczej, bazująca na doświadczeniach Janusza Wojciechowskiego. Prezydent chce powołać w SN Izbę Kontroli Nadzwyczajnej.
Przypomnienie wet
Prezydent przypomniał, że zawetował ustawy PiS o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Obiecał wtedy, że przedstawi własne projekty.
Prezydent Duda wszedł na salę
Zaczyna się wystąpienie Andrzeja Dudy.
"Dzikie kaczki" Czarneckiego
Trwa odliczanie do wystąpienia prezydenta, który ma przedstawić własne projekty w miejsce zawetowanych ustaw PiS, tymczasem poseł Ryszard Czarnecki zamieścił zastanawiający tweet.
Transmisja na żywo na fanpejdżu naTemat
Eliza Michalik apeluje do prezydenta
Znana dziennikarka zwróciła się do Andrzeja Dudy z prośbą, by nie łamał prawa. Powszechną obawą jest, że prezydent zastąpi niekonstytucyjne projekty sądownicze, oddające pełnię władzy w ręce ministra sprawiedliwości (Zbigniewa Ziobry), równie niekonstytucyjnymi projektami, które całą władzę przyznają prezydentowi.
Prezydent ogłosił, że przedstawi oświadczenie o 12:00
Wojna w PiS o sądy?
Publiczne wypowiedzi czołowych działaczy PiS to jedno, ale nic lepiej nie oddaje nastrojów wewnątrz partii, niż nowy tekst Jacka Karnowskiego w "Sieciach Prawdy". Dziennikarz opisuje m.in., jak prezes Kaczyński i jego ludzie podchodzą do Andrzeja Dudy. Z jego relacji wyłania się jeden wniosek – wojna partii z prezydentem wisi na włosku. Czytaj więcej
Jarosław Kaczyński entuzjastycznie o kampanii "Sprawiedliwe Sądy"
Tzw. afera billboardowa stworzyła problem dla PiS, ale prezes Jarosław Kaczyński zdaje się go nie zauważać. Przeciwnie – w wywiadzie dla "Sieci Prawdy" zachwala pomysł i realizację akcji "Sprawiedliwe Sądy".
– To jest doskonała, bardzo skuteczna kampania, notująca dziesiątki milionów wejść internetowych – powiedział Kaczyński, gdy zapytano go o kampanię zamówioną przez Polską Fundację Narodową. Prezes lekceważy głosy mówiące o tym, że w gruncie rzeczy jest to partyjna akcja. Czytaj więcej
Tweet rzecznika
O tym, że prezydent wygłosi oświadczenie dla mediów, poinformował w niedzielę wieczorem na Twitterze rzecznik prezydenta, Krzysztof Łapiński.
W samo południe
O godzinie 12:00 prezydent Andrzej Duda ma przedstawić własne projekty ustaw sądowniczych. Latem, po tym jak przez Polskę przetoczyły się protesty społeczne, zawetował 2 projekty PiS.