Nigdy nie płacił za parkowanie i wygrał w sądzie. Po tym wyroku polscy samorządowcy będą mieli problem

Miejscy urzędnicy mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Chodzi o gigantyczne pieniądze.
Miejscy urzędnicy mają teraz twardy orzech do zgryzienia. Chodzi o gigantyczne pieniądze. Fot. Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta
Parkowanie płatne tak, ale tylko w odpowiednio oznaczonych miejscach - taki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wywołał spore poruszenie. jedni się cieszą, inni twierdzą, że to początek drogowego chaosu. Włodarze miast mają twardy orzech do zgryzienia.

Jakub Wujkowski z Łodzi, który parkował swój samochód w strefie płatnego parkowania, ale nie płacił za postój zebrał cały plik wezwań do zapłaty. Łącznie, miasto upomina się o półtora tysiąca złotych. Jednak mieszkaniec Łodzi stwierdził, że w miejscu, w którym zostawiał swój samochód nie było jasnej informacji o wymaganej opłacie. - Brak tej informacji oznaczał tyle, że mogę stać za darmo. Nękanie mnie wezwaniami do zapłaty było więc bezprawne - tłumaczył w rozmowie z tvn24.pl.

Po trzech latach sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok, z którego zadowolony może być nie tylko pan Jakub. W całej Polsce podobne przypadki liczone są w setkach.
Zastępca Przewodniczącego Wydziału Informacji Sądowej NSA Sylwester Marciniak

- Opłata za postój może być pobierana tylko w miejscach, które są odpowiednio oznakowane. Za parkowanie w miejscu nieoznaczonym nie trzeba płacić.

Rezultat? Nie tylko brak pieniędzy od niesłusznie ukaranych, ale groźba chaosu w wielu miastach w Polsce. Jak przyznają urzędnicy, wyrok NSA zmusza do zmian w lokalnych uchwałach regulujących w jakich przypadkach można wystawiać mandat za brak biletu z parkometru. Kolejnym problemem jest "odpowiednie oznakowanie" miejsc płatnego parkowania, tak, aby zmniejszyć negatywne skutki ekonomiczne orzeczenia. Nie wolno tez zapomnieć, że kierowcy dotychczas ukarani za podobne parkowanie bez biletu, mogą wystąpić o zwrot zapłaconych mandatów (pierwsze wnioski już wpłynęły). A to są już potężne pieniądze.

Zdania na temat decyzji NSA są podzielone. kierowcy się cieszą, urzędnicy i aktywiści miejscy już mniej. Jeżeli przedstawiciele magistratów szybko nie wymyślą sposobu na uporządkowanie sprawy płatnego parkowania, polskie miasta może czekać realny chaos.


źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Sąd
Trwa ładowanie komentarzy...