Znaleźli sposób na odszkodowania od Niemców? Sprawą ma się zająć Trybunał Konstytucyjny

Od decyzji trybunału zależy, czy sądy zostaną zawalone sprawami o odszkodowanie.
Od decyzji trybunału zależy, czy sądy zostaną zawalone sprawami o odszkodowanie. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Grupa stu parlamentarzystów złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi o zasadę immunitetu sądowego obcych państw w sprawach o odszkodowania z tytułu popełnionych zbrodni wojennych.

Inicjatorem wniosku jest poseł Arkadiusz Mularczyk. Ten sam, który swego czasu występował z wnioskiem o ekspertyzę prawną, czy można się domagać od Niemiec reparacji wojennych. Tym razem chce, wraz z grupą 99 innych posłów, żeby Trybunał Konstytucyjny sprawdził zgodność z ustawą zasadniczą przepisów o immunitecie sądownym obcych państw.

Jeśli Trybunał Konstytucyjny kierowany przez sędzię Julię Przyłębską orzeknie, że przepisy te z konstytucją są niezgodne, zdaniem Mularczyka otworzy to drogę dla obywateli Polski do ubiegania się w sądach o odszkodowania za popełnione przez Niemców zbrodnie czy zniszczenia wojenne.

Poseł Arkadiusz Mularczyk argumentuje, że w niektórych krajach, na przykład we Włoszech, USA czy Grecji, prawo dopuszcza, by każdy obywatel mógł wystąpić z roszczeniem wobec państwa niemieckiego. Tym bardziej, że – zdaniem posła – nie dostali nigdy takiej szansy od państwa niemieckiego.


I tu dochodzimy do sedna problemu. Nawet jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna o niezgodności z konstytucją przepisów o immunitecie, to jakim sposobem poseł Arkadiusz Mularczyk będzie w stanie zmusić stronę niemiecką, żeby respektowała wyroki polskich sądów? Tymczasem poseł spodziewa się, że do polskich sądów może wpłynąć nawet kilkaset tysięcy pozwów.

źródło: Fakt.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...