Będą podwyżki dla rezydentów. Konstanty Radziwiłł podpisał rozporządzenie, ale lekarze protestu nie przerywają

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla młodych lekarzy.
Minister zdrowia podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla młodych lekarzy. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To rozporządzenie minister Konstanty Radziwiłł podpisał ostatniego dnia października. Co ważne, dokument ma moc wsteczną – jak określono, rozporządzenie obowiązuje od 1 lipca tego roku. Oznacza to, że lekarze mogą liczyć na wyrównanie. Rezydentów to nie zadowala – deklarują, że nie zmienia to ich planów w kwestii dalszego protestu.

30 października, po niemal całym miesiącu protestu, lekarze rezydenci zakończyli protest głodowy. Ogłosili wówczas, że przechodzą do innej fazy walki o większe nakłady na służbę zdrowia: od stycznia będą wypowiadać tak zwane klauzule opt-out. Mówiąc prościej – zrezygnują z dodatkowych prac i form zatrudnienia, aby pracować tak, jak to wynika z kodeksu pracy.

KONIEC PROTESTU GŁODOWEGO POCZĄTEK MASOWEGO WYPOWIADANIA KLAUZULI OPT-OUT #StawiamyNaJakość #ProtestMedyków #NaZdrowie

Opublikowany przez Będąc Młodym Lekarzem na 30 października 2017
Dzień po ogłoszeniu decyzji rezydentów, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla nich. Średnio ich płace wzrosną o 300 zł netto, ale wiele zależy od stażu czy od rodzaju specjalizacji. Na większe pieniądze mogą liczyć ci, którzy dopiero zaczną rezydenturę niż ci, którzy odbywają ją obecnie. Co istotne, rozporządzenie weszło w życie od razu wczoraj, jednak z mocą obowiązującą od 1 lipca 2017 r.
Wynagrodzenia dla lekarzy, którzy odbywają rezydenturę


Dla lekarzy, którzy są obecnie w trakcie specjalizacji w ramach rezydentury, stawki kształtują się następująco:

– dziedzina zwykła do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 3570 zł (podwyżka 400 zł),

– dziedzina zwykła po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 3891 zł (podwyżka 433 zł),

– dziedzina priorytetowa (15 dziedzin) do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4070 zł (podwyżka 468 zł),

– dziedzina priorytetowa (15 dziedzin) po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4391 zł (podwyżka 501 zł).

Zachowaliśmy zróżnicowanie wysokości zasadniczego wynagrodzenia ze względu na rok i rodzaj dziedziny medycyny, w której odbywana jest specjalizacja.

Wynagrodzenia dla lekarzy, którzy dopiero rozpoczną rezydenturęDla lekarzy, którzy dopiero przystąpią do odbywania specjalizacji w ramach rezydentury, stawki kształtują się następująco:

– dziedzina zwykła do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentur – 3570 zł (podwyżka 400 zł),

– dziedzina zwykła po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – w latach 2017-2018 nie będzie jeszcze takich osób, a w 2019 roku – 4097 zł,

– dziedzina priorytetowa (20 dziedzin) do 2 lat odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – 4770 zł (podwyżka od 1168 zł w dotychczasowych 15 dziedzinach uznanych za priorytetowe oraz 1600 zł w dodanych 5 dziedzinach medycyny: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, psychiatria, kardiologia dziecięca, ortodoncja),

– dziedzina priorytetowa (20 dziedzin) po 2 latach odbywania specjalizacji w trybie rezydentury – w latach 2017-2018 nie będzie jeszcze takich osób, w 2019 roku – 5297 zł.

mz.gov.pl
Porozumienie Rezydentów OZZL tłumaczy, że w głodówce, w której brało udział około 200 młodych lekarzy, nie chodziło wyłącznie o ich wynagrodzenia. Głównym postulatem było i jest zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. Rząd proponuje zwiększenia nakładów do 6 proc. w ciągu ośmiu lat. "Będziemy rezygnować z dyżurów. To drastyczna forma protestu, ale jedyna, jaka nam pozostała. Nie możemy dłużej pracować ponad siły" – oświadczyło Porozumienie Rezydentów OZZL na swoim profilu na Facebooku. Lekarze zachęcają do składania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym wzrostu nakładów na służbę zdrowia.

Zaczynamy zbieranie podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy - 6,8% PKB w 3 lata Na...

Opublikowany przez Porozumienie Rezydentów OZZL na 23 października 2017
źródło: mz.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...