Armia Macierewicza bez cenzury. Żołnierze ćwiczyli na poligonie w prywatnych butach oraz w czapkach zamiast hełmów

Żołnierze ćwiczyli na poligonie w Drawsku w prywatnych butach i obdartych mundurach
Żołnierze ćwiczyli na poligonie w Drawsku w prywatnych butach i obdartych mundurach Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Szef MON Antoni Macierewicz przedstawia wizję polskiej armii wyposażonej w najnowocześniejsze śmigłowce, okręty podwodne, tysiące dronów i cyberżołnierzy. Ale realia są zupełnie inne, co obnażyły niedawne ćwiczenia terenowe "Dragon 17”. Okazało się, że największym wyzwaniem dla polskiego żołnierza jest zdobycie wojskowych butów, czystej bielizny oraz pełnowartościowego posiłku.

– To największe ćwiczenia, jakie były prowadzone w Polsce, od długiego czasu. Ćwiczenia Dragon to 17 tys. żołnierzy” – chwalił się minister Antoni Macierewicz podczas ćwiczeń.

Wrześniowe ćwiczenia miały być wizytówką naszej armii. Były największymi manewrami od dwóch lat na terenie Polski – brało w nich udział 17 tys. żołnierzy – i generalnym sprawdzianem współdziałania polskich sił z jednostkami NATO.

Jak opisuje jeden z rezerwistów Piotr Śmielak na portalu mpolska24, problemy zaczęły się już przy mobilizacji. Komendy WKU dostarczyły ledwie 60-70 proc. wymaganych stanów żołnierzy. Ci, którym udało się dotrzeć na ćwiczenia, z pewnością zapamiętają je na długo. Żołnierzy wyposażono tylko w jeden komplet umundurowania. Problemem była też niewystarczająca ilość czystej bielizny, którą uzupełniano we własnym zakresie...
Tekst zilustrowany został zdjęciami rezerwistów w trakcie ćwiczeń ubranych w mundury różnych rodzajów i w cywilnych butach, w tym sportowych.

Podczas ćwiczeń "Dragon 17” okazało się, że wojsko nie przewidziało, że któryś z żołnierzy może zachorować – nie zabezpieczono odpowiednich lekarstw –  lub chcieć skorzystać z toalety. W efekcie na nawet 300 żołnierzy przypadały ledwie 2 przenośne toalety o standardzie znacznie niższym niż w przygotowanej specjalnie dla Macierewicza pancernej toalecie polowej. Oszczędzano na wszystkim, także na racjach żywnościowych.

Źródło: mpolska24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...