Macierewicz musiał odpowiedzieć na to pytanie. Już wiemy, ile pieniędzy dostały rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej

Już wiadomo, ile podatnicy zapłacili rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej.
Już wiadomo, ile podatnicy zapłacili rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej. Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
O to, ile Ministerstwo Obrony wypłaciło do tej pory rodzinom ofiar wypadku prezydenckiego tupolewa pod Smoleńskiem, w poselskiej interpelacji zapytała posłanka Platformy Obywatelskiej Małgorzata Niemczyk. Okazało się, że są to naprawdę duże pieniądze i nie jest to jeszcze ostateczna kwota.

Jak informuje portal gazeta.pl, po interpelacji skierowanej do ministerstwa, odpowiedź co do wysokości odszkodowań, jakie do tej pory zostały wypłacone rodzinom ofiar tragedii spod Smoleńska z 2010 roku, musiała paść. Okazuje się, że MON wypłaciło już około 90 milionów złotych. Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaca pieniądze rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej na podstawie orzeczeń sądów lub zawartych ugód sądowych. Środki pochodzą z budżetu MON, a więc z pieniędzy podatników.
Fragmenty odpowiedzi Ministerstwa Obrony narodowej na interpelacje poselską

Z tytułu realizacji prawomocnych orzeczeń sądowych wydanych przez sądy powszechne w postępowaniach wytoczonych przeciwko Skarbowi Państwa-Ministrowi Obrony Narodowej przez członków rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o zapłatę, Ministerstwo Obrony Narodowej wypłaciło od kwietnia 2010 r. do końca 2016 r. kwotę ponad 1,5 mln zł. Kwota ta obejmuje zasądzone przez sądy roszczenia główne, nie obejmuje zaś innych należności (odsetki, zwrot kosztów postępowania).

Z tytułu wyroków sądowych wydanych w stosunku do Skarbu Państwa-Ministra Obrony Narodowej od kwietnia 2010 r. do końca czerwca br. wypłacono kwotę 1.595.000 zł z tytułu zadośćuczynienia lub odszkodowania, na rzecz 24 osób. - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej

Z tytułu zawartych ugód na rzecz uprawnionych wypłacona została kwota 69.250.000 zł. Od stycznia 2016 r. do chwili obecnej natomiast, świadczenie pieniężne z tytułu krzywdy niematerialnej spowodowanej śmiercią członka rodziny w wyniku wymienionego zdarzenia, zostało ustalone w drodze ugody zawartej ze Skarbem Państwa-Ministrem Obrony Narodowej na rzecz 81 osób. Z tego tytułu wypłacona została kwota 16.190.000 zł. Kilkadziesiąt spraw jest nadal analizowanych.

Minister obrony zaznaczył, że w rozpatrując wnioski bliskich o odszkodowania, brano pod uwagę "rodzaj relacji łączących ich z ofiarą" i "rozmiar krzywdy, jaka dotknęła najbliższego członka rodziny". Podana kwota nie jest prawdopodobnie jeszcze ostateczna. W trakcie rozpatrywania jest jeszcze kilkanaście spraw, które mogą kosztować nas kolejne miliony.

źródło: gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...