Rydzyk bez żadnego trybu? Ziobro tłumaczy kolejne pieniądze od rządu dla biznesmena z Torunia

Zbigniew Ziobro dostał pytanie  o przekazanie przez rząd PiS kolejnych pieniędzy na organizacje Tadeusza Rydzyka.
Zbigniew Ziobro dostał pytanie o przekazanie przez rząd PiS kolejnych pieniędzy na organizacje Tadeusza Rydzyka. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
To podlegający wiceministrowi Michałowi Wosiowi zespół ocenia poszczególne wnioski i rozstrzyga. Nie znam trybu, w jakim to się dokładnie odbywa – tak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro tłumaczył dotację dla fundacji Lux Veritatis przyznaną przez podległy resortowi, którym kieruje, Fundusz Sprawiedliwości.

Fundacja, której prezesem jest Tadeusz Rydzyk, miała być dofinansowana przez podległy szefowi MS Fundusz Sprawiedliwości kwotą ok. 600 tys. złotych. Ziobro został zapytany na sobotniej konferencji prasowej o zadania fundacji i o to, czy takie dofinansowanie nie jest faworyzowaniem organizacji Tadeusza Rydzyka.

Minister wskazał, że "w tej sprawie do dyspozycji będzie wiceminister Woś", ponieważ to on zajmuje się nadzorem nad Funduszem Sprawiedliwości i zna szczegóły sprawy. Jak mówił, to podlegający Wosiowi zespół "ocenia poszczególne wnioski i rozstrzyga. Nie znam trybu, w jakim to się dokładnie w szczegółach odbywa".
– Mogę tylko powiedzieć, że wiadomo mi, że taki fundusz rzeczywiście działa, że kilkadziesiąt organizacji dostało już kilkadziesiąt milionów złotych na przestrzeni ostatnich miesięcy – mówił Ziobro.

Minister przypomniał też, że miał okazję przeznaczyć z tego funduszu 10 mln złotych na sprzęt służący ratowaniu życia dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Jak mówił, to program pilotażowy, który chciałby rozszerzyć na wszystkie województwa.
Fundusz Sprawiedliwości (wcześniej Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej) jest zasilany z nawiązek zasądzanych od sprawców przestępstw. Fundusz dysponuje kwotą ok. 270 mln zł.


Źródło: onet.pl
Trwa ładowanie komentarzy...