Biskupi wprowadzają "bruzdę" do szkół. Będą straszyć młodzież zapłodnieniem in vitro

Biskupi rzymskokatoliccy wydali publikację antyinvitro. Ma ona zniechęcić młodzież licealną i studentów do leczenia metodą in vitro. Jej rozpowszechnianiem zajmą się m.in. szkolni katecheci.
Biskupi rzymskokatoliccy wydali publikację antyinvitro. Ma ona zniechęcić młodzież licealną i studentów do leczenia metodą in vitro. Jej rozpowszechnianiem zajmą się m.in. szkolni katecheci. fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Do szkół licealnych trafi publikacja biskupów rzymskokatolickich, która zwalcza leczenie niepłodności metodą zapłodnienia in vitro. Promuje ją biskup Henryk Hoser, a wśród autorów tekstów jest ksiądz Franciszek Longchamps de Bérier, który utrzymuje, że dzieci z in vitro są naznaczone "bruzdą dotykową".

Wśród autorów znajdują się też Michał Królikowski, były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, który pracował nad odebraniem kobietom prawa do przerwania niechcianej ciąży, oraz lekarze odmawiający kobietom antykoncepcji.
Publikacja biskupów rzymskokatolickich o zapłodnieniu in vitro (2017)

Na początku naszego stulecia ujawnia się jeszcze jedna, obok konsumpcjonizmu i terroryzmu, tendencja cywilizacyjna, która wypacza obraz oraz przeznaczenie człowieka. Posługując się pojęciem z historii sporów religijnych, nazywam ją „herezją antropologiczną”.

W publikacji biskupów można przeczytać, że leczenie niepłodności metodą zapłodnienia in vitro to m.in. efekt "erotyzacji nastoletniej młodzieży". Hierarchowie porównują ten rodzaj zapłodnienia do przerywania niechcianej ciąży i straszą, że dzieci które urodziły się dzięki tej metodzie, mają znacznie częściej wady wrodzone, w tym genetyczne. Publikacja posłuży m.in. katechetom szkolnym, którzy mają zajęcia z młodzieżą licealną.

Biskupi rzymskokatoliccy nie ukrywają tego, że chcą zakazać w Polsce leczenia niepłodności metodą in vitro. W 2015 r. w wywiadzie dla telewizji Trwam abp Stanisław Gądecki zapowiedział, że hierarchowie będą walczyć z leczeniem in vitro jak z przerywaniem niechcianej ciąży.

"Kompromis w sprawach moralnych jest niemoralny. Gdy nie da się w tej chwili osiągnąć stanu doskonałego, to można przez chwilę czekać, ale nie w tym sensie żeby opuścić ręce i skończyć walkę. Ta walka się rozpoczyna, tak jak wiele dziesiątków lat temu rozpoczęła się walka z aborcją" – powiedział wtedy abp Gądecki.


Publikacja antyinvitro wydaje się być jednym z elementów walki biskupów z legalnością leczenia metodą in vitro w Polsce.

źródło: episkopat.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...