Afera fakturowa w Polskiej Fundacji Narodowej? Ujawniono, ile naprawdę zapłacili specom PiS za kampanię antysądową

Czy Polska Fundacja Narodowa kłamała ws. pieniędzy, które zapłaciła specom PiS od wizerunku za kampanię antysądową? Redakcja Onetu dotarła do czterech faktur znacznie przewyższających deklarowane koszty.
Czy Polska Fundacja Narodowa kłamała ws. pieniędzy, które zapłaciła specom PiS od wizerunku za kampanię antysądową? Redakcja Onetu dotarła do czterech faktur znacznie przewyższających deklarowane koszty. fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Kampania społeczna, którą na zlecenie PiS realizowała Polska Fundacja Narodowa, mająca dbać o wizerunek kraju na świecie, miała przekonać Polaków do tego, że sądy są siedliskiem patologii, więc zmiany obmyślone przez partię rządzącą są potrzebne. Jednak szybko okazało się, że akcja jest kontrowersyjna nie tylko ze względu na treść, ale i finansowanie. Okazało się, że PFN realizuje ją rękami filmy Solvere, czyli speców PiS od wizerunku. Teraz Onet ujawnia, że faktury opiewają na znacznie wyższą kwotę, niż twierdziła Polska Fundacja Narodowa.

Po tym, jak opinia publiczna zainteresowała się finansowaniem kampanii antysądowej PiS (eksponowano w niej np. takie przypadki, że pewien sędzia ukradł kiedyś kiełbasę), Polska Fundacja Narodowa, która pierwotnie miała wydać na nią prawie 20 mln zł, ścięła koszty. Stało się to w następstwie ujawnienia przez Onet, że firmę Solvere tworzą spece PiS od wizerunku, Anna Plakwicz i Piotr Matczuk.

Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2015 r. Matczuk i Plakwicz rozpoczęli pracę dla rządu. Matczuk był szefem Centrum Informacyjnego Rządu, a Plakwicz dyrektorką obsługi medialnej CIR. Odeszli w maju z kancelarii z powodu poważnego konfliktu z Elżbietą Witek, szefową gabinetu premier, Rafałem Bochenkiem, rzecznikiem rządu, a także podobno z samą Beatą Szydło.

Po wyjściu tych faktów na jaw PFN zapowiedziała ograniczenie wydatków na kampanię do ok. 8 mln zł, w tym na konto speców PiS miało wpłynąć 240 tys. zł. Zapewniał o tym Maciej Świrski, wiceprezes PFN. Z kolei premier Beata Szydło złożyła zawiadomienie do CBA ws. firmy byłych PR-owców jej rządu. Tymczasem Onet dotarł do czterech faktur Polskiej Fundacji Narodowej dla Solvere, które łącznie opiewają na znacznie wyższą kwotę, niż ta, którą podał Świrski. Są to dokumenty wystawione przed 20 września 2017 r., których suma to 1 191 347,69 zł. Oznacza to, że PFN wystawiła specom PiS faktury na kwotę prawie pięć razy więcej, niż publicznie twierdziła.


Poza tym okazało się, że koszty kampanii antysądowej PiS nie zostały ograniczone do 8 mln zł, ale wyniosły 16 494 760 zł, czyli ponad dwa razy więcej. Redakcja Onetu nie uzyskała w tej sprawie komentarza firmy Solvere ani Polskiej Fundacji Narodowej.

źródło: onet.pl
Trwa ładowanie komentarzy...