Skaczące słupy "psują" głowy internautów. Większość z nich twierdzi, że jest w stanie... je usłyszeć

Trzeba wreszcie to przyznać: wszyscy lubimy oglądać śmieszne GIF-y. Szczególnie w czasie pracy. Są jednak takie animacje, które nie tyle śmieszą, ile są zagwozdką dla ludzkiego mózgu. Tak jest ze "skaczącymi słupami".

A wszystko zaczęło się od prostej sondy i GIF-a, które na swoim Twitterze umieściła szkocka psycholożka Lisa DeBruine. Animacja przedstawia "skaczące" słupy wysokiego napięcia.
Miał ją w 2008 roku stworzyć artysta o pseudonimie HappyToast w ramach internetowego wyzwania. Jednak dopiero teraz sieć zareagowała, a przy okazji internauci pokazali jak dziwnym i do końca jeszcze niezbadanym tworem jest ludzki mózg. Dlaczego? Z sondy, w której udział wzięło ponad ćwierć miliona osób wynika, że 70 procent z głosujących... słyszy dźwięk podobny do głuchego odgłosu. Zaledwie 18% z nich nie słyszy nic.

Od razu też rozgorzała dyskusja, czy i jak można nazwać takie zjawisko. Niektórzy twierdzą, że ten błąd percepcji sztucznie wygenerowany przez umysł może mieć związek z aktywnością neuronalną, czyli przewidywanie przez mózg tego co powinno nadejść przez połączenie zmysłów. inni twierdzą, że to tzw. efekt McGurka, czyli "to co widać, wpływa na to, co słychać". Jednak co do tego też są wątpliwości z powodu wstrząsów podczas ujęć. Jednak czy tak czy siak, "skaczące" słupy podbiły internet, a artystyczny eksperyment sprzed 9 lat przeżywa renesans. No dobrze, to kto słyszy dudnienie?

źródło: planeta.fm
Trwa ładowanie komentarzy...