Europoseł z PiS-u zabiera się za Lidla. Zadał pytanie, które wielu osobom ciśnie się na usta

Europoseł PiS Kosma Złotowski pyta o ceny w Lidlu w Polsce i w Niemczech.
Europoseł PiS Kosma Złotowski pyta o ceny w Lidlu w Polsce i w Niemczech. Fot. Maciej Kuroń / Agencja Gazeta
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej pytanie dotyczące różnic cenowych w sklepach sieci Lidl w Polsce i w Niemczech. "Praktyki cenowe Lidla to oczywiście tylko część większej całości. Chciałbym żeby Komisja zajęła się tym problemem i wyjaśniła czy tego typu różnice cen są uczciwe i legalne w świetle polityki konsumenckiej Unii Europejskiej" – wyjaśnia polityk.


O różnicach cenowych w sklepach sieci Lidl w zależności od kraju pisaliśmy niejednokrotnie. Latem portal INNPoland.pl ujawniał, że te same bokserki w Wielkiej Brytanii kosztują dwa razy mniej niż w Polsce.
Podobne różnice można znaleźć, gdy porówna się ceny w sklepach Lidla w Polsce i w Niemczech. Europoseł Kosma Złotowski, powołując się na wyniki badania rynku przeprowadzonego w październiku 2017 roku przez platformę Take Task, pisze, iż ceny w niemieckim Lidlu są średnio o 10 proc. wyższe niż w polskim.
Pytanie pisemne do Komisji Europejskiej: praktyki cenowe sieci Lidl w Polsce i w Niemczech

Wśród produktów o takim samym składzie i z takim samym kodem kreskowym EAN aż 70% było droższych w polskich sklepach sieci Lidl niż w sklepach tej samej sieci zlokalizowanych w Niemczech. Średnio wszystkie zbadane produkty były o 10 % droższe w sklepach sieci Lidl w Polsce, co trudno wytłumaczyć, biorąc pod uwagę wyższe koszty pracy czy inne koszty prowadzenia działalności handlowej w Niemczech.

kosmazlotowski.eu
Polski europoseł pyta Komisję Europejską czy oferowanie takich samych produktów w sklepach tej samej sieci w różnych państwach członkowskich w różnych cenach jest zgodna z polityką konsumencką Unii. No i mówiąc wprost – czy jest to uczciwa praktyka handlowa.
Polityk PiS liczy, że Komisja Europejska poważnie podejdzie do problemu. I pozostaje liczyć na to, że tego typu praktyki uda się ukrócić. Trudno bowiem znaleźć wytłumaczenie dla utrzymywania wyższych cen w kraju, w którym płace (a zatem i koszty pracy) są o wiele niższe niż choćby w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech.

Sprawa cen w Lidlu to nie jedyny przykład tego, że za wiele produktów lub usług musimy płacić więcej niż w Niemczech. Droższe w Polsce są choćby bilety do kina czy niektóre produkty w Rossmannie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...