Polisa OC przypisana do kierowcy. Taki pomysł wysunęli posłowie Prawa i Sprawiedliwości

Posłowie PiS proponują zmianę systemu ubezpieczeń komunikacyjnych
Posłowie PiS proponują zmianę systemu ubezpieczeń komunikacyjnych Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Posłowie PiS Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski wystosowali do ministra finansów interpelacje, w której proponują zmianę systemu ubezpieczeń komunikacyjnych. Chcieliby, aby w Polsce obowiązywały zasady podobne do tych w Wielkiej Brytanii.

W interpelacji w sprawie zmian w ubezpieczeniu OC dla kierowców posiadających więcej niż jeden pojazd posłowie wskazują, że według danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w czerwcu 2017 w Polsce zarejestrowanych było 28,7 mln pojazdów, a jednocześnie tylko 18,6 mln posiadaczy pojazdów objętych polisami OC.

Oznacza to, że wielu zmotoryzowanych w Polsce posiada więcej niż jeden pojazd. Zdaniem parlamentarzystów osoby te zmuszone są obecnie przepłacać za polisę ze względu na obowiązujący w Polsce model OC.

Zgodnie z przepisami każdy pojazd mechaniczny musi zostać ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Posłowie proponują, by OC przypisać do kierowcy, jeśli ten posiada więcej niż jeden pojazd. Wówczas osoby takie nie byłyby zmuszone zawierać wielu polis.

Twórcy interpelacji zauważają również niesprawiedliwość obecnego systemu ubezpieczeń komunikacyjnych. Polega ona na tym, że choć ubezpieczenie przypisane jest do samochodu, to spowodowanie wypadku jednym z samochodów pociąga za sobą wzrost składki w kolejnym roku na wszystkie posiadane przez siebie pojazdy, a nie tylko na ten, którym wywołano szkodę.


Jeśli do jazdy ubezpieczonymi w nowy sposób pojazdami byłby uprawniony tylko kierowca, który jest wymieniony w polisie, powinna być ona tańsza, ponieważ ubezpieczyciel ponosi ryzyko jedynie w związku z tym pojazdem, który jest w ruchu.

Ministerstwo Finansów jest jednak zdania, że zmiana systemu ubezpieczenia OC skutkowałaby wzrostem liczby kierowców bez obowiązkowej polisy, przekładającym się na podwyżki składek.

Źródło: moto.wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.