"Negocjacje pozorne". Francuzi pozwą Polskę za caracale

Francuskie śmigłowce miały być montowane w Polsce i zasilić naszą armię. Przetarg nie doszedł do skutku, ale Airbus nie daje za wygraną.
Francuskie śmigłowce miały być montowane w Polsce i zasilić naszą armię. Przetarg nie doszedł do skutku, ale Airbus nie daje za wygraną. Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Kiedy wszyscy myśleliśmy, że fiasko caracali przeszło już do historii, to okazuje się, że o nieudanym przetargu nie zapomnieli Francuzi. Airbus Helicopters poinformował polskie władze, że sprawa trafia do trybunału arbitrażowego – podał "Dziennik Gazeta Prawna".

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że pismo od Francuzów jeszcze przed świętami trafiło m.in. do Ministerstwa Obrony Narodowej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i prawdopodobnie do Ministerstwa Rozwoju. "Główny zarzut francuskiego koncernu to negocjacje bez woli zawarcia umowy, tzw. negocjacje pozorne" – czytamy na łamach dziennika. Polskę ma reprezentować Ministerstwo Rozwoju, a sprawa najpewniej ma się toczyć przed trybunałem w Sztokholmie. Jak podaje dziennik, Francuzi mogą domagać się od Polaków przynajmniej kilkudziesięciu milionów złotych.

Przypomnijmy, że kontrakt o wartości około 13,5 mld złotych zakładał, że Polska zakupi 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal. Armia pilnie potrzebuje tego sprzętu, ale żaden śmigłowiec wyprodukowany przez Airbus Helicopters do Polski jednak nie przyleci. Rząd zerwał umowę w październiku 2016 roku. Jak informowaliśmy, strona polska uważała, że kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej, zabezpieczającej w sposób należyty interes ekonomiczny i bezpieczeństwo Polski.

Niedawno Antoni Macierewicz w TVP Info tak odniósł się do sprawy caracali: – Czasami polityka wymaga, by wiele zapłacić, żeby kraj nie ucierpiał. I tak było w tym wypadku. Szef MON dodał także, że "ilość nienawiści" jaką skierowano przeciwko niemu jest "gigantyczna". – Chciałbym, żebyście państwo sobie uświadomili, co to rzeczywiście oznacza służyć interesom kraju. To oznacza, że czasami trzeba się sprzeciwić lobby, które chce zrealizować wyłącznie własny interes, a nie interes Polski – rzucił na koniec programu "Minęła 20" Antoni Macierewicz.


źródło: " Dziennik Gazeta Prawna"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...