"Jestem zmuszona odmówić przyjęcia zaproszenia...". Nie będzie spotkania Anji Rubik z minister Zalewską

Pomimo wcześniejszej radości z gotowości do spotkania, teraz okazuje się, że nie dojdzie do spotkania Anji Rubik z minister Zalewską.
Pomimo wcześniejszej radości z gotowości do spotkania, teraz okazuje się, że nie dojdzie do spotkania Anji Rubik z minister Zalewską. Fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
Jednak nie dojdzie do spotkania polskiej modeli i autorki akcji #SexedPL Anji Rubik z minister edukacji Anną Zalewską w sprawie edukacji seksualnej w polskich szkołach. Zrezygnowała z niego początkowo zadowolona z obrotu sprawy autorka całego zamieszania. Jak tłumaczy swoja odmowę?

– Dziękuję uprzejmie za zaproszenie od Pani Minister Anny Zalewskiej. Traktuję je jako potwierdzenie, że mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, wymagającą pilnych działań. Szanując cenny czas Pani Minister, jestem jednak zmuszona odmówić przyjęcia zaproszenia w zaproponowanej formule – tak zaczyna swój instagramowy wpis Anja Rubik, w którym odnosi się do zaproszenia, jakie w listopadzie dostała od minister edukacji Anny Zalewskiej. Obie panie miały na nim omawiać kondycję edukacji seksualnej w polskich szkołach (a raczej jej braku).

– Jak już wcześniej wspomniałam, doskonale znam podstawy programowe przedmiotu “Wychowanie do życia w rodzinie”. Zainicjowana przeze mnie akcja pod hasłem “#sexedpl” stanowiła odpowiedź na stwierdzone przez niezależnych ekspertów dramatyczne luki w tym programie oraz jego skrajną ideologizację – to dalszy ciąg wpisu modelki. Anja Rubik wzywa też do rozpoczęcia prawdziwej dyskusji z ekspertami i dbanie przez władzę o zdrowie dzieci i młodzieży, które według niej jest zagrożone brakiem edukacji w dziedzinie seksu. – Sprawa ta wymaga poważnej debaty z udziałem ekspertów. Ja swoją rolę widzę w niej głównie jako osoby, która mobilizuje opinię publiczną wokół tematu ważnego dla nas wszystkich. Nie ma powodu, abym trwoniła czas Pani Minister na jałowe pogadanki w cztery oczy. Nic z tego nie wyniknie. Znamy swoje stanowisko. Obowiązkiem rządzących w demokratycznym państwie jest jednak słuchanie głosu obywateli, zwłaszcza tych, którzy prezentują poglądy różniące się od ideologii obozu władzy – pisze dalej Rubik i wzywa minister do podjęcia jak najszybszych działań.

Szanowna Pani, Dziękuję uprzejmie za zaproszenie od Pani Minister Anny Zalewskiej. Traktuję je jako potwierdzenie, że mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, wymagającą pilnych działań. Szanując cenny czas Pani Minister, jestem jednak zmuszona odmówić przyjęcia zaproszenia w zaproponowanej formule. Jak już wcześniej wspomniałam, doskonale znam podstawy programowe przedmiotu “Wychowanie do życia w rodzinie”. Zainicjowana przeze mnie akcja pod hasłem “#sexedpl” stanowiła odpowiedź na stwierdzone przez niezależnych ekspertów dramatyczne luki w tym programie oraz jego skrajną ideologizację. Moje obawy potwierdziły setki listów, jakie otrzymałam w reakcji na opublikowane filmy. Zarówno młodzi ludzie, jak ich rodzice i nauczyciele apelują w nich o dostęp do naukowej wiedzy. Podają ekstremalne przykłady ignorancji oraz prób indoktrynacji w wykonaniu nauczycieli tego przedmiotu. Obraz ten jest przerażający, a odpowiedzialność za naprawę stanu obecnego spada na Panią Minister. Sprawa ta wymaga poważnej debaty z udziałem ekspertów. Ja swoją rolę widzę w niej głównie jako osoby, która mobilizuje opinię publiczną wokół tematu ważnego dla nas wszystkich. Nie ma powodu, abym trwoniła czas Pani Minister na jałowe pogadanki w cztery oczy. Nic z tego nie wyniknie. Znamy swoje stanowisko. Obowiązkiem rządzących w demokratycznym państwie jest jednak słuchanie głosu obywateli, zwłaszcza tych, którzy prezentują poglądy różniące się od ideologii obozu władzy. Ryzyko zdrowotne związane z brakiem edukacji seksualnej dotyka nas bowiem w równym stopniu, niezależnie od wyznawanego światopoglądu. Dlatego, biorąc pod uwagę masowy odzew na naszą akcję, ponownie wzywam Panią Minister do otwartej dyskusji, w której oprócz nas wezmą udział niezależni specjaliści. Z wyrazami szacunku, Anja Rubik Szanowny Pani w nawiązaniu do zaproszenia Minister Edukacji Narodowej zapraszam serdecznie Panią Anję Rubik na spotkanie z Minister Anną Zalewską ‪w piątek, 12 stycznia‬ br. ‪o godzinie 13:30‬ w gmachu MEN (‪Al. Szucha 25‬).Formuła spotkania zakłada indywidualną rozmowę obu Pań na temat podstawy programowej przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, bez udziału mediów i osób trzecich.

Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik)

Przypomnijmy, Anja Rubik wraz z aktorami, reżyserami, politykami, artystami i ludźmi internetu w listopadzie zeszłego roku rozpoczęli internetową akcję edukacyjną mająca na celu rozpoczęcie szerokiej debaty o stanie polskiej edukacji seksualnej w szkołach. W rozmowie z Robertem Mazurkiem w radiu RMF FM, minister Zalewska zaprosiła Anję Rubik "do wspólnego czytania rozporządzenia i podstawy programowej do wychowania do życia w rodzinie".
Jedno jest pewne: bez względu na to czy spotkanie modeli z minister odbędzie się czy nie, edukacji seksualnej w polskich szkołach jak nie było tak nie ma. Nie istnieje nawet fachowa dyskusja o niej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...