"Polityka": Kompromitacja polskiego rządu. Przyleciał najważniejszy wojskowy w USA, nie miał kto z nim rozmawiać

Rządzący w Polsce zapomnieli o wizycie amerykańskiego generała
Rządzący w Polsce zapomnieli o wizycie amerykańskiego generała Fot. Sławomir Kamiński / AG
W grudniu do Polski przyleciał generał Joseph Dunford, czterogwiazdkowy generał Korpusu Piechoty Morskiej USA i "pierwszy żołnierz Ameryki". Niestety, nikt ważny z MON czy polskiego rządu nie pofatygował się, by go przywitać czy porozmawiać. "Polskę reprezentował generał o dwie rangi niższy stopniem" – czytamy w "Polityce".

Gen. Dunford, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, przyjechał do Polski w ramach "wycieczki", która miała 10 przystanków. Był w hiszpańskiej bazie Moron, na pokładzie lotniskowca Theodore Roosevelt w Zatoce Perskiej, w bazie Bagram w Afganistanie i w Iraku. Zawitał też do polskiego Powidza, bo tam Amerykanie stacjonują od roku. "Była to pierwsza tego rodzaju wizyta szefa połączonych sztabów USA" – czytamy w tekście Marka Świerczyńskiego.

Okazało się jednak, że polska strona wcale nie nadaje tej wizycie szczególnego znaczenia. Świerczyński pisze, że żołnierze i ich zwierzchnicy pogrążeni byli "w świątecznym nicnierobieniu", choć nasze władze wiedziały o przyjeździe generała.

"Po odejściu byłego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, generała Mieczysława Gocuła, najwyżsi rangą są u nas trzygwiazdkowi generałowie broni. Ale żaden z pięciu takich oficerów Dunforda w Powidzu nie powitał. Honor kraju gospodarza ratował dowódca generalny, ciągle dwugwiazdkowy generał Mika – w tym sensie jedna z 'ofiar' blokady nominacji na wyższe stopnie generalskie, bo z racji zajmowanego stanowiska trzecia gwiazdka mu się należy" – czytamy.

Oczywiście teoretycznie nic poważnego się nie stało. Ale autor "Polityki" zauważa, że Polacy powinni wykorzystać taką okazję. Choćby po to, by ktoś poważny z MON czy rządu podziękował najważniejszemu sojusznikowi, uścisnął rękę generała, który był u nas po raz pierwszy... Tak się nie stało.


Źródło: "Polityka"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...