Waszczykowski w końcu poleciał. To on zastąpi ministra, który zaliczał najwięcej wpadek

Prof. Jacek Czaputowicz będzie nowym ministrem spraw zgaranicznych
Prof. Jacek Czaputowicz będzie nowym ministrem spraw zgaranicznych Fot: msz.gov.pl
Nie Krzysztof Szczerski, szef gabinetu politycznego prezydenta Andrzeja Dudy, ani nie Konrad Szymański wiceminister ds. europejskich, ale prof. Jacek Czaputowicz będzie nowym ministrem spraw zagranicznych w miejsce Witolda Waszczykowskiego. Od września 2017 roku Czaputowicz był podsekretarzem stanu w resorcie spraw zagranicznych.

Politycznie było o nim głośno po krytyce wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i wsparciu dla Jacka Saryusza-Wolskiego. Jako wiceminister w resorcie dyplomacji Czaputowicz odpowiadał za sprawy prawne i traktatowe.

Krytykował wybór Tuska
"Wybierając Donalda Tuska na swego przewodniczącego, Rada Europejska uznała, że państwo nie może zablokować wyboru osoby, która jest politycznym przeciwnikiem rządu. Wyjaśnienia Donalda Tuska, że stoi na straży unijnych wartości, nie są przekonujące” – pisał m.in. Czaputowicz w tygodniku "Do Rzeczy".

Argumentował, że głosowanie odbyło się z pogwałceniem artykułu 4. unijnego traktatu i zawartej w nim zasady lojalnej współpracy UE i państw członkowskich. "Gdy łamane są podstawowe zasady, nie można udawać, że wszystko jest w porządku. Jedynie piętnowanie niedobrych praktyk może uchronić Unię Europejską przed przekształcaniem się w instytucję, która łamie ustanowione przez siebie zasady i nie liczy się z wolą swoich członków (…) oceniał w swojej opinii.

Ma opinię fachowca z ładną opozycyjną kartą. Czaputowicz jest profesorem nauk społecznych. Od lipca 2007 do marca 2009 był członkiem Rady Służby Publicznej przy premierze Donaldzie Tusku.

Dopiero kilka lat temu związał się z PiS. W 2013 roku został przedstawiony przez prof. Piotra Glińskiego jako jeden z ekspertów proponowanego przez niego "rządu technicznego". W 2014 został członkiem rady programowej partii Prawo i Sprawiedliwość. 15 września 2017 r. ówczesna Prezes Rady Ministrów Beata Szydło nominowała go na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odpowiedzialnego za sprawy prawne i traktatowe.


Jest absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, doktorem nauk politycznych (Instytut Studiów Politycznych PAN) oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW).

W latach 70. i 80. działał w opozycji demokratycznej. Działał w "Solidarności” oraz Ruchu "Wolność i Pokój”. Wcześniej współpracował z Komitetem Obrony Robotników. W okresie stanu wojennego został internowany na okres ponad 11 miesięcy.

Urzędnik, wykładowca, politolog
W 1990 r. rozpoczął pracę w MSZ - był wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Departamentu Konsularnego i Wychodźstwa. Od 1998 do 2006 r. był zastępcą Szefa Służby Cywilnej. W latach 2006-2008 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej MSZ.

Od 2008 do 2012 r. był dyrektorem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Od stycznia 2017 r. pełnił funkcję dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ. Jest autorem ponad 100 artykułów i monografii naukowych.

Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, Collegium Civitas, w SGH i WSB-NLU. Obejmował stanowiska redaktora naczelnego w kwartalnikach "Polska w Europie”, "Służbie Cywilnej” oraz "The Polish Yearbook of the Civil Service”. W 2007 odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2017 Krzyżem Wolności i Solidarności. Należy do Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...