Prof. Piotr Gliński, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na technicznego premiera, przedstawił swój gabinet cieni. Wśród wybranych ekspertów, między innymi, prof. Antoni Kamiński, generał Roman Polko i... bloger Salonu24 Maciej Świrski.
Wreszcie jest – od dawna zapowiadany gabinet cieni prof. Glińskiego, człowieka, który według PiS ma zostać bezstronnym, technicznym premierem Polski. Prawo i Sprawiedliwość wciąż podkreśla, że ich inicjatywa jest w zupełności poważna. Z kolei sam prof. Gliński uskarża się – co robił również na dzisiejszej konferencji prasowej – że media nie poświęcają mu odpowiednio dużo miejsca. Co zresztą dość celnie zripostował na swoim Twitterze Bartosz Węglarczyk:
Żarty jednak na bok. Prof. Gliński wreszcie, po wielu miesiącach oczekiwań, spekulacji i kpin z nieudanych konferencji prasowych, przedstawił skład swojego gabinetu cieni. Skład może niezaskakujący, ale na pewno też nie stricte PiS-owski. Zawczasu przypomnijmy jednak, że na początku, gdy PiS zaczynał promować prof. Glińskiego, Mariusz Błaszczak powiedział: "Jedynym kandydatem jest Jarosław Kaczyński". Również komentujący na Twitterze – nawet prawicowcy – rzadko kiedy wierzą w to, że w przypadku wygranej PiS w wyborach prof. Gliński zostałby premierem.
Prezentujemy więc ludzi, którzy mieliby zasiadać w rządzie i doradzać prof. Glińskiemu – póki co bez konkretnych wskazań resortowych.
Dr Leszek Buller – socjolog, ekspert ds. bezpieczeństwa państwa, obecnie zastępca dyrektora Instytutu Socjologii Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Były pracownik UOP – był tam rzecznikiem prasowym. W 2005 roku startował na stanowisko prezesa IPN.
Prof. dr hab. Jacek Czaputowicz – specjalista od stosunków międzynarodowych, uczęszczał m.in. na Oksford. Za czasów PRL opozycjonista, współpracował z Komitetem Ochrony Robotników, internowany przez 11 miesięcy. W latach 90. pracował w MSZ jako dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej. Był też zastępcą przewodniczącego Rady Służby Publicznej oraz Rady Administracyjnej Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej w Maastricht. W 2007 roku odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Obecnie wykładowca m.in. Collegium Civitas.
Wojciech Kaczmarczyk – ekspert ds. funduszy europejskich i organizacji pozarządowych
Prof. dr hab. Antoni Kamiński – socjolog, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Studiów Strategicznych w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W latach 1999-2001 prezes zarządu Transparency International Polska. Czytaj blog prof. Kamińskiego.
Wanda Zwinogrodzka – publicystka, recenzent teatralny. Od 1994 związana z Programem 1 TVP, pełniła funkcję zastępcy kierownika Redakcji Repertuaru Filmowego i Teatralnego. W lutym 2006 została kierownikiem artystycznym Teatru TV. Obecnie publicystka "Gazety Polskiej Codziennie".
Czesław Warsewicz – przedsiębiorca, właściciel firmy konsultingowej Blue Ocean, w latach 2006-2009 prezes Zarządu PKP Intercity.
prof. dr hab. Andrzej Waśko – literaturoznawca, polonista, w 2007 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Obecnie wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Należy do NSZZ "Solidarność", w 2008 roku wstąpił do PiS. W 2011 bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski w okręgu kaliskim z listy tej partii.
Jerzy Zająkała – wójt gminy Łubianka. Wieloletni działacz w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.
dr Mieczysław Kominek – muzykolog, dziennikarz. Krótko współpracował w latach 90. z Polskim Radiem, za czasów PRL zaś przez kilka lat publikował w "Tygodniku Powszechnym".
gen. Roman Polko – legendarny, były dowódca jednostki GROM i były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda – specjalista ds. służby zdrowia i medycyny, ekspert Instytutu Sobieskiego. Kierownik Zakładu Polityki Zdrowotnej Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiej Akademii Medycznej; ekspert do oceny projektów z zakresu zdrowia publicznego DG Badań Naukowych Komisji Europejskiej. W 2001 roku Szef Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia.
prof. dr hab. Włodzimierz Pańków – socjolog, profesor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego. Kierownik Katedry Nauk Społecznych tejże uczelni oraz docent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w socjologii gospodarczej.
Maciej Świrski – bloger Salonu24, przedsiębiorca, zajmuje się projektami internetowymi. W latach 2006-2009 członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej, zrezygnował z tej funkcji. W 2004 roku wydał powieść "Tytuł zastępczy czyli Pan Zbyszek i początki kapitalizmu".
prof. dr hab. Jerzy Konior – fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zadeklarowany katolik i konserwatysta. Jak podkreśla, słucha Radia Maryja i czyta "Nasz Dziennik". Więcej prof. Konior opowiada o sobie na swojej stronie.
prof. dr hab. Wojciech Rypniewski – profesor chemii, w 2011 roku startował w wyborach do Senatu w okręgu poznańskim z list PiS (nie należy do partii). Więcej na jego stronie.
prof. dr hab. Witold Modzelewski – prawnik, doradca podatkowy i radca prawny. Wiceminister finansów w latach 1992–1996. Często krytykowany za stworzenie w Polsce skomplikowanego systemu podatkowego VAT. Złośliwi przypominają, że najpierw stworzył przepisy, a potem za pieniądze wyjaśniał je przedsiębiorcom. Honorowy Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Doradzał Samoobronie.
prof. Piotr Pogonowski – prawnik, radca prawny. Specjalizuje się w prawie cywilnym. Więcej można się dowiedzieć na jego stronie.
dr Dariusz Piotr Kucharski – historyk, posiada również przygotowanie pedagogiczne, pracownik Izby Celnej RP. Aktywnie wspierał i wspiera Prawo i Sprawiedliwość. W 2009 roku startował z list PiS w wyborach do europarlamentu, ale nie należy do partii. Zadeklarowany katolik. Więcej na jego stronie.
prof. Krzysztof Rybiński – powszechnie znany ekonomista, nazywany polskim Dr. Zagładą. Prowadzi fundusz inwestycyjny Eurogeddon, mający zarabiać na scenariuszu bankructwa Grecji, poważnych kłopotach innych krajów południa Europy, ewentualnym rozpadzie strefy euro lub masowym wycofywaniu środków z banków w strefie euro. Do tej pory Eurogeddon, niestety, nie odnosi sukcesów, wręcz przeciwnie – jego wartość spada. Jego prognozy ekonomiczne również często się nie sprawdzały, czego w swoim wpisie dowodził nasz bloger Azrael. Prof. Rybiński wypowiadał się również dla naTemat – między innymi tutaj. Autor słynnego już pomysłu, by rodzice w Polsce dostawali co miesiąc po 1000 zł na każde dziecko.
Paweł Soloch – specjalista ds. administracji i bezpieczeństwa. Ekspert Instytutu Sobieskiego. W latach 2005–2007 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji na stanowisku podsekretarza stanu. Pracował jako dyrektor departamentu w MSWiA w okresie rządu Jerzego Buzka. W 2008 roku był też doradcą w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
dr Przemysław Żurawski vel Grajewski – analityk, specjalista ds. międzynarodowych, szczególnie europejskich. Adiunkt na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologii Uniwersytetu Łódzkiego. W 1992 r. pracował w Biurze Ministra Obrony Narodowej ds. Planowania Polityki Obronnej, w latach 1995-96 w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Integracji Europejskiej i Pomocy Zagranicznej. W latach 2005-2006 ekspert frakcji EPP-ED (do niej należy PO) w Parlamencie Europejskim.
prof. dr hab. Ewa Leś – pracuje na Wydziale Dziennikarstwa Nauk Politycznych i w Instytucie Studiów Politycznych PAN.
prof. dr hab. Edward Malec – kierownik Zakładu Teorii Względności i Astrofizyki Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
prof. dr hab. Konrad Raczkowski – ekspert ds. bezpieczeństwa, wykładowca Społecznej Akademii Nauk.
Anna Streżyńska – prawniczka, w latach 2006–2012 prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.