"Nie stawię się na wezwanie władzy stawiającej się ponad prawem". Władysław Frasyniuk nie przyjdzie do prokuratury

Władysław Frasyniuk nie stawi się w prokuraturze.
Władysław Frasyniuk nie stawi się w prokuraturze. Fot. Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta
"Obecna sytuacja w Polsce, pamięć historyczna z czasów komunizmu oraz osobiste doświadczenia z czasów "Solidarności" i dramatycznego dla naszego państwa stanu wojennego są powodem, dla którego nie stawię się na wezwanie władzy stawiającej się ponad prawem" – pisze w specjalnym oświadczeniu Władysław Frasyniuk. Legendarny opozycjonista z czasów PRL a obecnie przeciwnik "dobrej zmiany", dziś miał stanąć przed prokuratorem i usłyszeć zarzuty.

Władysław Frasyniuk został wezwany do warszawskiej prokuratury w charakterze podejrzanego o popełnienie przestępstwa z art. 222 par. 1 kk podczas kontrmiesięcznicy smoleńskiej. Chodzi o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, które miało mieć miejsce w czerwcu, podczas pamiętnego protestu, z którego manifestanci, a wśród nich działacz opozycji w PRL, zostali wyniesie przez policjantów z Traktu Królewskiego.
W związku z tym Frasyniuk wydał oświadczenie, w którym zapowiada, że nie stawi się na prokuratorskie wezwanie. – Sprawująca obecnie władzę w Polsce koalicja Prawa i Sprawiedliwości przeprowadziła w trybie niezgodnym z Konstytucją RP zmianę ustroju naszego państwa z demokratycznego na system autorytarny – pisze były opozycjonista.
Jego zdaniem, obecna władza "zdetonowała filary demokratycznego państwa prawa, które w demokratycznych warunkach stanowią ochronę i gwarancję uczciwości państwa wobec obywateli". Polityk pisze też o "potrzebie zachowania postawy w obronie konstytucji i wartości demokratycznego państwa prawa". Frasyniuk pisze też o policji, która staje się "współczesnym ZOMO" i prokuratorach, którzy zostali podwładnymi "funkcjonariusza partyjnego w funkcji Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobry, sprawującego równocześnie władze nad sądami, będącymi ostatecznym narzędziem do wymierzania kar wobec wolnych obywateli".

Artykuł 222. za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza przewiduje karę do trzech lat pozbawienia wolności.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...