Sędzia niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ostro o sytuacji nad Wisłą. "Polska zagraża idei europejskiej"

Sędzia niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Johannes Masing bez owijania w bawełnę tłumaczy za Odrą, co dzieje się w Polsce. A wie o tym, bo świetnie Polskę zna.
Sędzia niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Johannes Masing bez owijania w bawełnę tłumaczy za Odrą, co dzieje się w Polsce. A wie o tym, bo świetnie Polskę zna. Fot. YouTube.com/Law as Culture
W Prawie i Sprawiedliwości wierzono, że zmiana premiera i zdymisjonowanie kilku kontrowersyjnych ministrów pozwoli zmienić wizerunek obecnej władzy w Europie i na świecie. Kolejnym dowodem na to, że nic z tego nie wyszło jest obszerny wywiad, którego internetowemu serwisowi pisma "Stuttgarter Zeitung" udzielił właśnie sędzia niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Johannes Masing. – Nie sądzę, aby coś się zmieniło. Centralną figurą w tle jest i pozostanie Jarosław Kaczyński – tłumaczy Niemcom wybitny prawnik i znawca Polski.

Niemiec nie owiła w bawełnę
– Unia Europejska została ustanowiona w porozumieniu, aby chronić się przed totalitarnymi formami rządów i mocno ugruntować ducha demokracji i rządów prawa – przypomina Johannes Masing w rozmowie ze stuttgarckimi mediami. I zwraca uwagę, iż w Polsce ten mechanizm aktualnie nie działa, bo systematycznie osłabia się niezależność wymiaru sprawiedliwości. Sędzia ocenia wręcz, że "podjęto próbę uczynienia sądownictwa organem wykonawczym partii".

Jednak Johannes Masing wyjaśnia Niemcom, że na sytuację w Polsce należy patrzeć w szerszym kontekście, nie tylko przez pryzmat gorącego tematu zmian w sądownictwie. Członek niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego tłumaczy, iż bliskie modelowi autorytarnego państwa są też polskie media publiczne. – Na szczęście wciąż są prywatne media – stwierdza. Po czym dodaje, że i one znalazły się już na celowniku władzy.

Bez owijania w bawełnę niemiecki sędzia odpowiada na pytanie o to, jak funkcjonuje dziś polski Trybunał Konstytucyjny. – Polski TK nie jest już w stanie skutecznie kontrolować rządu – stwierdza Masing. I wyjaśnia, że w Polsce ta instytucja nie podejmuje decyzji, które mogłyby nie spodobać się władzy. Całą historię poświęconą przybliżeniu Niemcom sytuacji w Polsce Johannes Masing podsumowuje opinią, iż to, co dzieje się teraz na wschodnim brzegu Odry, uderza w ideę zjednoczonej Europy.


Sędzia Masing zna Polskę
Dlaczego do opowiadania o Polsce upoważniony czuje się akurat ten niemiecki sędzia? Johannes Masing jest nie tylko wybitnym prawnikiem, ale uchodzi też za znawcę kraju nad Wisłą. Od lat jest w związku z Polką, przez co w Polsce bywa i lubi publicznie mówić o swojej miłości do tego kraju. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych kolegów po fachu z Europy Zachodniej, sędzia Masing nie musi czerpać wiedzy o Polsce z drugiej ręki. Całkiem sprawnie posługuje się językiem polski, co udowadniał m.in. podczas gościnnych przemów w polskim TK przed laty.

źródło: Stuttgarter-Nachrichten.de
Trwa ładowanie komentarzy...