Niepokojące wieści na temat zachorowań na grypę. Tak źle nie było od lat

Na Mazowszu odnotowano ogromną liczbę zachorowań na grypę
Na Mazowszu odnotowano ogromną liczbę zachorowań na grypę Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta
Do lekarzy zgłasza się coraz więcej osób, które do tej pory chorowały rzadko. Problem dotyka nie tylko ludzi starszych, ale i młodszych. Statystyki liczby zachorowań na grypę budzą niepokój.

Na Mazowszu w ciągu ostatnich dwóch tygodni sanepid odnotował 52 tys. zachorowań z powodu grypy – informuje TVN24.

Jak podaje Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie, odnotowano 52 533 przypadków zachorowań na grypę i podobne infekcje w pierwszej połowie stycznia. Są to dane z meldunków z poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Jak powyższa statystyka ma się do poprzednich lat? Jeszcze rok temu było 57 070 zachorowań, a dwa lata temu dwukrotnie mniej – 25 708.

– Na całym Mazowszu w okresie od 1 października 2017 do 15 stycznia 2018 r. odnotowano łącznie 337 187 przypadków zachorowań, co stanowi wynik wyższy względem tego samego okresu w ubiegłym sezonie grypowym: 323 968 zachorowań. Na Mazowszu nie odnotowano od początku roku żadnych zgonów z powodu grypy – wyjaśnia sanepid. W tym samym czasie w Warszawie statystyka wyniosła 59 895 chorych.

Co ważne, mamy ostatnio do czynienia ze wzrostem zachorowań wśród osób spoza grup podwyższonego ryzyka. Lekarzy odwiedzają pacjenci, którzy dotychczas chorowali rzadziej – nie brak ludzi w wieku 20-50 lat z ciężkim przebiegiem grypopodobnych infekcji wirusowych.

Najczęstszymi objawami zachorowania są zapalenie oskrzeli, silny ból głowy, infekcja dróg oddechowych, a ponadto wysoko gorączka, która może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza.

Jak uniknąć infekcji? Wskazane jest regularne wietrzenie pomieszczenia, omijanie dużych skupisk, a także częste mycie rąk, na których mogą gromadzić się wirusy.

źródło: TVN24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...