Oni powinni móc zaszczepić się za darmo. Coraz więcej wskazuje na to, że tak będzie

Grypa potrafi być szczególnie niebezpieczna dla seniorów.
Grypa potrafi być szczególnie niebezpieczna dla seniorów. Fot. Shutterstock.com
Wielu z nas nazywa grypą każde przeziębienie. Jednak prawdziwa grypa, a nie infekcje grypopodobne, to bardzo poważna choroba. Jej powikłania mogą nawet zagrażać życiu, nie mówiąc już o zrujnowaniu naszego zdrowia. Na powikłania grypowe najbardziej narażeni są najsłabsi, czyli seniorzy, osoby przewlekle chore i dzieci. Najlepszym dotychczas wymyślonym sposobem na walkę z grypą jest szczepienie. Niestety trzeba za nie zapłacić z własnej kieszeni. Pojawia się jednak coraz więcej informacji, że dla wszystkich seniorów szczepienie może być wkrótce refundowane.


Pierwsze zapowiedzi pojawiły się z resortu zdrowia już na początku grudnia ubiegłego roku. Oczywiście warto przypomnieć, że szczepienia przeciwko grypie dla seniorów refundują niektóre samorządy. Jednak chodzi o to, żeby każdy senior miał możliwość bezpłatnego skorzystania z takiego szczepienia.

Dla wszystkich, nie wybiórczo
Ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, informował że resort rozważa wprowadzenie refundacji szczepionki przeciwko grypie dla osób starszych.


– My tak naprawdę patrzymy na jakieś możliwości, żeby takie szczepienia mogły być udziałem osób w podeszłym wieku niezależnie od tego czy samorząd takie szczepienia refunduje ­– mówił na początku grudnia newsrm.tv podsekretarz stanu Marcin Czech.

To jednak nie jedyne "jaskółki”, świadczące o tym, że refundacja szczepień przeciwko grypie dla wszystkich seniorów jest coraz bardziej prawdopodobna. Pozytywną opinię co do zastosowania i refundacji szczepionki czterowalentnej (przeciwko czterem podtypom wirusa grypy - przyp. red.) przeciwko grypie wydał prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

AOTMiT rekomenduje objęcie refundacją wspomnianej czterowalentnej szczepionki we wskazaniu:

"Czynne uodpornienie osób dorosłych po ukończeniu 65. roku życia w zapobieganiu grypy wywołanej przez dwa podtypy wirusa grypy A oraz dwa podtypy wirusa grupy B, które zawarte są w szczepionce, pod warunkiem wprowadzenia instrumentu podziału ryzyka oraz znaczącego obniżenia ceny.”

Agencja zaznacza w opinii, że szczepienia przeciwko grypie są szeroko rekomendowane przez wiele towarzystw naukowych. Zauważa też, że stosowanie szczepionki czterowalentnej w porównaniu z brakiem szczepienia pozwala na dwukrotne zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę lub choroby grypopodobne. Czterowalentna szczepionka jest też skuteczniejsza niż jej poprzedniczka - trzywalentna.

Nadal nie słuchają
Zgodnie z opinią WHO, cytowaną przez newsrm.tv, do szczególnie narażonych na zachorowanie na grypę należą kobiety w ciąży, dzieci w wieku 6-59 m.ż., osoby starsze (> 65 r.ż.), osoby z chorobami przewlekłymi (AIDS, astmą, przewlekłymi chorobami serca lub płuc) oraz pracownicy ochrony zdrowia. Wyszczepialność w Polsce jest niestety nadal na niskim poziomie i w minionym sezonie wyniosła 3,4 proc.


Jeśli zastanawiacie się, jak i kiedy trzeba szczepić się w Polsce, polecamy wam kalendarz szczepień w 2018 roku. Znajduje się tam lista obowiązkowych oraz dodatkowych szczepień opublikowana przez GIS.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu