Nie tego chciano w PiS... W Izraelu uczniowie dowiedzą się, jak podczas wojny Polacy pomagali Niemcom mordować Żydów

W Izraelu mają się odbyć specjalne lekcje o tym, jaki był współudział różnych narodowości w Holokauście.
W Izraelu mają się odbyć specjalne lekcje o tym, jaki był współudział różnych narodowości w Holokauście. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Nowa ustawa o IPN zakłada karanie za przypisywanie Polsce i Polakom współudziału w Holokauście, co w Izraelu wielu zagotowało krew w żyłach. Teraz izraelskie władze postanowiły więc, że dzieci będą się uczyć na lekcjach historii, jak obywatele różnych krajów – także Polski – pomagali Niemcom w mordowaniu Żydów.

Trwa konflikt na linii Polska-Izrael o historię wielkiej zagłady żydów. Polska strona nie zamierza wycofywać się z nowej ustawy o IPN, która zakłada kary więzienia za przypisywanie Polsce i Polakom współudziału w Holokauście. Strona izraelska nie zgadza się na takie rozwiązania argumentując, że to próba fałszowania historii i zamykania ust badaczom historycznym.

Jak informuje "Jerusalem Post", właśnie zdecydowano, że w ramach nauki historii dzieci w Izraelu będą się uczyć o tym, jaki był współudział obywateli różnych krajów Europy w Holokauście. Czego będą się uczyć o Polakach? Być może poznają słowo szmalcownik, jakim ostatnio europoseł Ryszard Czarnecki obrażał Różę Thun...

– Prawda jest taka, że wiele narodów, także Polacy, pomagało hitlerowcom w mordowaniu Żydów. Niektórzy sami dokonywali tych morderstw. Moja rodzina została unicestwiona podczas Holokaustu – twierdzi Naftali Bennett, pomysłodawca specjalnych lekcji historii o II wojnie światowej. Bennet nie ukrywa też, że to odpowiedź strony izraelskiej na polską ustawę o IPN.


źródło: jpost.com
Trwa ładowanie komentarzy...