Nie tylko zakaz handlu. Duda podpisał po cichu jeszcze jedną ważną ustawę – o sprzedaży alkoholu

Andrzej Duda dał właśnie gminom poważne narzędzie w walce z alkoholem.
Andrzej Duda dał właśnie gminom poważne narzędzie w walce z alkoholem. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Wszyscy skupili się wczoraj na zakazie handlu, więc niektórym mogło to umknąć. Prezydent Andrzej Duda podpisał w ostatnich dniach także nowelizację przepisów, która wprowadza m.in. możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu.

O tym, że prezydent podpisał nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, a także ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.

Zgodnie z nowymi zapisami gminy będą teraz mogły prowadzić działania ograniczające dostępność alkoholu. Chodzi m.in. o limit udzielania zezwoleń na sprzedaż alkoholu, w tym takiego, który zawiera do 4,5 proc. alkoholu.

Co ważne, gminy będą mogły w tej sprawie ustalić maksymalną ilość zezwoleń odrębnie dla sołectw, dzielnic czy osiedli.

Urzędnik zdecyduje, gdzie się napijesz
Wreszcie pojawia się kwestia picia w miejscu publicznym. Zakaz zostaje poszerzony, a gminy teraz będą mogły wyznaczać miejsca do spożycia alkoholu "na miejscu", czyli tam, gdzie są sprzedawane. Chodzi choćby o ogródki piwne.

I tak mogło być ostrzej. Przypomnijmy, że odwołany minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chciał "roku trzeźwości" i bardzo radykalnego zakazu spożycia alkoholu w miejscach publicznych. Z kolei o niuansach podpisanej przez prezydenta ustawy szerzej pisaliśmy tutaj.

źródło: prezydent.pl
Trwa ładowanie komentarzy...