Kompromitacja Jacka Żalka. Jego wypowiedź na temat zbrodni w Jedwabnem zdumiewa

Jacek Żalek powiedział, że Żydów w Jedwabnem zamordowali Niemcy, a nie Polacy
Jacek Żalek powiedział, że Żydów w Jedwabnem zamordowali Niemcy, a nie Polacy Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Jacek Żalek stwierdził, że Żydów w Jedwabnem zamordowali Niemcy. Dodał jednak pokrętnie, że "jeżeli byli tam Polacy, którzy brali udział w tej zbrodni to, oczywiście, ponoszą za to odpowiedzialność". Taką opinią wiceszef klubu PiS podzielił się podczas programu "Rozmowy Polityczne" w Polsat News 2.

Żalek swoją wypowiedzią zaskoczył prowadzącą rozmowę Dominikę Długosz, bo przecież Instytut Pamięci Narodowej wykazał, że pogromu w Jedwabnem w 1941 r. dokonało około 40 Polaków – byli to mieszkańcy Jedwabnego i okolic. Na kontrowersyjną opinię wiceszefa zareagowała prowadząca Dominika Długosz. – Dochodzę do wniosku, że w pana przekonaniu naprawdę każdy, kto powie, że Polacy w czasie wojny zabijali Żydów, może iść do więzienia – powiedziała. Nie bez powodu dziennikarka zastanawiała się, w jakich przypadkach ustawa o IPN obejmuje wypowiedzi dotyczące Holokaustu – podaje Polsat News.

Kompromitująca wypowiedź
– Kto wbrew faktom pomawia naród – odpowiedział wtedy Żalek. Polityk przekonywał, że zeznania na temat zbrodni w Jedwabnem były składane przed UB z zastosowaniem tortur. – Jeżeli IPN przyjął w tamtych latach, kiedy była presja polityczna na to, żeby przyjąć odpowiedzialność, wersję, że te zeznania wydobyte w torturach są wiarygodne, to życzę powodzenia – twierdził.

Do wypowiedzi później w Polsat News wrócił Ryszard Kalisz. – Ta wypowiedź posła Żalka jest kompromitująca. Przypomnę, że w 2001 r. IPN przeprowadził bardzo głębokie badania i cała akcja, musimy to powiedzieć z przykrością, to była akcja Polaków, to jest udokumentowane. Niemcy tam byli, ale mordowali Polacy – mówił adwokat i były minister spraw wewnętrznych i administracji w programie "Tak czy Nie" Agnieszki Gozdyry.


IPN poinformowało w 2003 r., że "rola Polaków była decydująca o zrealizowaniu zbrodniczego planu, i byli oni wykonawcami zbrodni, ale można przyjąć, że została dokonana z niemieckiej inspiracji".

źródło: Polsat News
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...