Paranoja z "polskimi obozami śmierci" sięgnęła zenitu. Poseł PiS domaga się kuriozalnej zmiany w słynnej lekturze

Andrzej Melak stwierdził, że "Medaliony" Zofii Nałkowskiej wymagają zmiany. W książce pada bowiem sformułowanie "polskie obozy śmierci"
Andrzej Melak stwierdził, że "Medaliony" Zofii Nałkowskiej wymagają zmiany. W książce pada bowiem sformułowanie "polskie obozy śmierci" Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Poseł PiS Andrzej Melak wziął pod lupę słynne "Medaliony" Zofii Nałkowskiej i domaga się zmiany w książce. Wszystko dlatego, że zawiera ona sformułowanie "polskie obozy śmierci". On tak na serio.

Zofia Nałkowska używała sformułowania "polskie obozy śmierci" czy "obozy Polski" dla określenia lokalizacji, nie zaś przypisywania winy narodowi polskiemu za Holokaust. Andrzej Melak przekonuje, że zdaje sobie z tego sprawę, lecz i tak sugeruje wprowadzenie zmian – podaje Wirtualna Polska.

Przez tyle lat nie było problemu
O jakie fragmenty chodzi? "Nie wyrzekano się przy tym sposobów bardziej dowolnych, amatorskich, odpowiadających upodobaniom indywidualnym. Nie dziesiątki tysięcy i nie setki tysięcy, ale miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci (...)" – czytamy w książce. "Żydom aresztowanym we Włoszech, w Holandii, w Norwegii i w Czechosłowacji Niemcy obiecywali doskonałe warunki pracy w obozach Polski, uczonym zapewniano stanowiska w instytutach badań naukowych (...)" – pisze także Nałkowska. "Okazuje się, że w Rzeszy całe zastępy specjalistów zajmowały się rozpruwaniem ubrań i obuwia zwożonego z obozów polskich do centrali (...)" – dodaje w książce.

– Wiem, że autorce nie chodziło o przypisywanie nam zbrodni niemieckich, ale należy to wyjaśnić. Książkę czytają uczniowie, czytają ludzie za granicą i mogą to źle zrozumieć – powiedział WP poseł PiS.

Koniecznie trzeba tam zawrzeć dopisek, że obozy były niemieckie, że to Niemcy je stworzyli na terenie Polski. Chodzi o prawdę. To może być komentarz historyka czy innego eksperta. Ważne, żeby to podkreślić – dodał Melak i podkreślił, że to zadanie dla ministerstwa kultury i edukacji.


źródło: Wirtualna Polska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...