Ile zarabia Jarosław Kaczyński? Oto zarobki i majątek prezesa PiS

Jarosław Kaczyński zarabia dużą sumę rocznie, ale sporo z niej pochłania zaciągnięty kredyt.
Jarosław Kaczyński zarabia dużą sumę rocznie, ale sporo z niej pochłania zaciągnięty kredyt. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Za sprawą oświadczenia majątkowego, które można odnaleźć na stronie Sejmu, wiemy jak zamożny jest lider Prawa i Sprawiedliwości. Wyczytamy z niego również, że Jarosław Kaczyński nie zarabia tylko jako poseł.

Zarobki Jarosława Kaczyńskiego wynoszą niecałe 150 tys. zł rocznie, ale dodatkowo od 2014 roku jako poseł otrzymuje emeryturę o wysokości ok. 3,1 tys. zł miesięcznie. Łącznie za rok 2016 otrzymał ponad 38 tys. złotych emerytury. Dodatkowo dostaje także niecałe 30 tys. złotych rocznie diety parlamentarnej.

W oświadczeniu majątkowym (złożone w połowie obecnej kadencji) szefa partii PiS znajdziemy także informację na temat odłożonej sumy, która wynosi 5 tys. zł. W przeciwieństwie do sporej części posłów, Kaczyński nie posiada żadnych środków w walucie obcej. Poseł dzierży również funkcję przewodniczącego rady fundacji Lecha Kaczyńskiego, ale jest to stanowisko honorowe, stąd nie czerpie żadnych zysków.
Duże wydatki
Mimo iż prezes PiS gromadzi rocznie majątek wynoszący łącznie ok. 215 tys. złotych (uposażenie, dieta, emerytura), to jednak sporo z tej sumy znika na rzecz zobowiązań finansowych. Chodzi przede wszystkim o kredyt w wysokości 135 tys. zł, który Kaczyński zaciągnął na rzecz leczenia oraz upamiętnienia nieżyjącej już matki Jadwigi Kaczyńskiej. Wydatki poszły m.in. na zamontowanie w domu prezesa windy oraz urządzenia regulujące temperaturę powietrza, aby ułatwić ostatnie lata życia chorującej na płuca pani Jadwigi. Były premier ma także 45 tys. zł długu u Janiny Goss.
Majątek prezesa
Zabezpieczeniem kredytu jest dom Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu o powierzchni ok. 150 mkw. Posiadłość jest współwłasnością – Kaczyński posiada 1/3 nieruchomości (drugą nieruchomość sąsiadującą z domem wykupiła spółka Srebrna). Dom prezesa PiS jest stale chroniony. Jego wartość wynosi ok. 1,5 mln zł. Jak donosił "Dziennik Gazeta Prawna", wnętrze posiadłości Kaczyńskiego jest skromnie umeblowane. Nie posiada on samochodu, ani innych wartościowych ruchomości. Warto wiedzieć, że część bieżących wydatków dotyczących Jarosław Kaczyńskiego pokrywanych jest z pieniędzy partyjnych, jak np. jego ochrona.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...