Ile zarabiał Mateusz Morawiecki zanim wszedł do polityki. Premier dorobił się gigantycznych pieniędzy

Matuesz Mazowiecki zgromadził fortunę jako wieloletni prezes BZ WBK.
Matuesz Mazowiecki zgromadził fortunę jako wieloletni prezes BZ WBK. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
O wielkim poświęceniu mówiono w chwili, gdy Mateusz Morawiecki postanowił w listopadzie 2015 roku zrezygnować z funkcji prezesa Banku Zachodniego WBK na rzecz dołączenia do rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Przez osiem lat bycia prezesem banku Mateusz Morawiecki zarabiał ogromne sumy pieniędzy. Za sam 2014 rok jego pensja wyniosła ok. 1,8 mln zł, a dodatkowo wypłacono mu jeszcze nagrodę o wysokości przekraczającej 1,7 mln zł. Łącznie zarobki wynosiły wówczas ponad 300 tys. zł miesięcznie, co dało sumę przekraczającą 3,6 mln zł w przeciągu roku. W 2015 roku Mateusz Morawiecki zarobił o 140 tys. mniej niż rok wcześniej. Wynikało to rzecz jasna z faktu, że pracował krócej, czyli do 9 listopada.

Po rezygnacji i przejściu do PiS jego zarobki zmalały w sposób niebotyczny. Jako ówczesny minister rozwoju i zastępca Beaty Szydło zarabiał miesięcznie ok. 15 tys. zł. W porównaniu z zarobkami w BZ WBK daje nam to 20-krotny spadek. Natomiast jako premier dostaje dziś ok. 17 tys. zł brutto. W przypadku wysokości zarobków premiera i wicepremiera głównym czynnikiem określającym jest kwota bazowa na dany rok w ustawie budżetowej, która determinuje wynagrodzenie zasadnicze. Doliczany jest również dodatek funkcyjny oraz dodatek za wieloletnią pracę.

Ile zarabiał Morawiecki w BZ WBK?
Portal "Wynagrodzenia.pl" prześledził swego czasu zarobki Mateusza Morawieckiego w latach 2004-2014 w BZ WBK. Wliczały się w nie zarówno lata bycia członkiem zarządu (2004-2007), jak i prezesa banku (2007-2015). Okazało się, że obecny premier uzyskał przez ten czas ok. 29 mln zł przychodu.


Wynagrodzenie Morawieckiego w 2004 roku startowało od 490 tys. złotych, by już 2 lata później przekroczyć 1 mln zł. Po raz pierwszy 3 mln rocznego przychodu udało mu się uzyskać już w 2008 roku. Po chwilowym spadku w 2009 roku do 1,5 mln, do samego końca każdy kolejny rok Morawieckiego przynosił mu 3 mln zł zysku. W obliczeniach nie uwzględniono praw do akcji banku, których przyznano mu do 2014 ponad 27 tys.

Aktualne oświadczenie majątkowe
Mateusz Morawiecki przedstawił dwa dni temu najnowsze oświadczenie majątkowe, z którego możemy wyczytać, że posiada 2.5 mln zł oszczędności. Jest także posiadaczem akcji banku BZ WBK, które opiewają na kwotę bliską 5 mln zł brutto (4.950.000 zł).
Ponadto Morawiecki posiada dwa domy. Jeden z nich ma powierzchnię ok. 150 mkw i jest położony na działce o powierzchni ok. 0,46 ha z zabudowaniami gospodarczymi i letniskowymi. Premier jest współwłaścicielem domu w zabudowie szeregowej o powierzchni 180 mkw, który położony jest na działce o powierzchni ok. 400 mkw.

W skład majątku premiera wchodzi jeszcze mieszkanie o powierzchni 72 mkw, którego wartość rynkowa przekracza 500 tys. złotych. Jest jeszcze 2-hektarowe pole, ale premier nie osiągnął z niego żadnego przychodu. Morawiecki w ruchomościach zamieścił również informacje o zabudowie kuchennej wartej 60 tys. zł oraz o dwóch kompletach mebli wycenionych na 62 i 39 tys. zł. Według oświadczenia nie posiada samochodu.
Trwa ładowanie komentarzy...