Kim jest Juergen Teller? Oto fotograf odpowiedzialny za okładkę magazynu "Vogue Polska"

Juergen Teller jest autorem zdjęcia, które zdobi okładkę pierwszego numeru "Vogue Polska".
Juergen Teller jest autorem zdjęcia, które zdobi okładkę pierwszego numeru "Vogue Polska". Fot. screen z Twittera / PW Magazine
Niemiecki fotograf Juergen Teller to bardzo znana i zasłużona postać w świecie mody. To właśnie jemu redaktor naczelny polskiego "Vogue" Filip Niedenthal powierzył stworzenie pierwszej okładki magazynu. Jednak estetyka zaproponowana przez Tellera nie przypadła do gustu dużej części internautów.

Dwie topowe polskie modelki, Anja Rubik i Małgorzata Bela, pozują na tle pokrytego mgłą Pałacu Kultury i czarnej wołgi. Tak wygląda zdjęcie Juergena Tellera, które zdobi okładkę pierwszego numeru "Vogue Polska". To wystarczyło, aby internet zawrzał. Opinie z mediów społecznościowych nie pozostawiły na fotografii niemieckiego artysty suchej nitki, krytykując krzywo stojący Pałac Kultury i Nauki oraz klimat rodem z czasów komuny.

Wielka marka w świece mody
Juergen Teller to nie byle kto w świecie mody i fotografii. Ten urodzony w 1964 roku w Bawarii fotograf jeszcze w latach 80. przeniósł się do Londynu, aby uniknąć obowiązkowej służby wojskowej i rozwinąć swoją karierę. Przez jakiś czas niewiele brakowało, a Teller porzuciłby fotografię na dobre. Kompletnie nie znał się na modzie, ale dzięki m.in. przebywaniu z różnymi muzykami, stopniowo zaczął się wybijać, robiąc zdjęcia dla magazynów w rodzaju "The Face".

Już w 1990 roku stworzył okładkę do wielkiego hitu "Nothing Compares 2 You" Sinead O’ Connor. W 1994 roku udało mu się zadebiutować w brytyjskim "Vogue", dla którego przygotował okładkę z Kate Moss. W 1998 roku londyńska galeria po raz pierwszy zaprezentowała wystawę fotografa.Współpraca z wielkimi projektantami
Teller znany jest również z kręcenia filmów. Ma na koncie krótkometrażówkę "Can I Own Myself" z Kate Moss w roli głównej. Stworzył także reklamę perfum Eternity Calvina Kleina. Ale jego najbardziej znanym osiągnięciem pozostanie prawdopodobnie współpraca z Markiem Jacobsem, której podsumowaniem jest opublikowany w 2009 roku album "Marc Jacobs Advertising 1998-2009" niemieckiego wydawnictwa Steidl. Można w nim zobaczyć szeroką gamę postaci świata kultury jak Thurstona Moore’a z Sonic Youth, Michaela Stipe’a z R.E.M., Sofię Coppolę, Charlotte Rampling, Winonę Ryder czy Rufusa Wainwrighta.

Teller przeważnie fotografuje przy pomocy płaskiej lampy błyskowej oraz prostych analogowych aparatów. To pozwala mu osiągnąć dość oryginalny, surowy rezultat. W 2014 roku został profesorem fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Norymbergi. Na koncie ma również współpracę m.in. z Vivienne Westwood czy Helmutem Langem.
Trwa ładowanie komentarzy...