Wkrótce wybuchnie wojna? Wywiad USA ostrzega przed zbliżającym się globalnym konfliktem

Zdaniem szefa amerykańskiego wywiadu jest duże ryzyko, że w najbliższym czasie wybuchnie globalny konflikt zbrojny.
Zdaniem szefa amerykańskiego wywiadu jest duże ryzyko, że w najbliższym czasie wybuchnie globalny konflikt zbrojny. Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta
Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Dan Coats uważa, że dziś jest największe ryzyko wybuchu globalnego konfliktu od czasów zakończenia zimnej wojny. Według niego, największym zagrożeniem dla światowego pokoju jest Korea Północna, ale eskalacją na cały świat grozi też konflikt między Iranem a Arabią Saudyjską.

– Od czasów zakończenia zimnej wojny stajemy przed największym ryzykiem wybuchu konfliktu pomiędzy największymi światowymi potęgami – powiedział Dan Coats na posiedzeniu senackiej komisji ds. wywiadu. Zdaniem szefa amerykańskiego wywiadu, największym zagrożeniem jest dziś Korea Północna, która rozbudowuje swój arsenał atomowy.

Eskalacją grozi też obecny konflikt między Iranem a Arabią Saudyjską. Coats zwracał też w Senacie USA uwagę na zagrożenia płynące z Rosji i Chin. Jego zdaniem, Moskwa może próbować ingerować w kolejne wybory w USA. Walkę w sieci prowadzą zresztą nie tylko Rosjanie, w podobny sposób mają działać też władze w Chinach.

Czy należy się bać? Wywiad amerykański już nie raz udowodnił, że pewne tezy stawia niejako na wyrost. Tak było między innymi w przypadku broni atomowej i chemicznej, którą jakoby miał posiadać reżim Saddama Husaina w Iraku, co stało się bezpośrednią przyczyną drugiej wojny w Zatoce Perskiej. Tym razem jednak nie można wykluczyć, że oceny Dana Coata są celne. Nie od dziś wiadomo, że reżim Kimów w Korei Północnej zbroi się i testuje kolejne rakiety mogące przenosić głowice atomowe.


Z drugiej strony o gotowości Rosji do wojny, niekoniecznie prowadzonej jedynie w internecie przestrzegają nie tylko Amerykanie, ale też Brytyjczycy. Zdaniem brytyjskiego generała Nicka Cartera, Rosja szykuje się do ataku na Europę.

źródło: CNN
Trwa ładowanie komentarzy...