"Jesteśmy na wojnie z Kremlem, nie z PiS". Autor książki o Macierewiczu o nowych śladach wpływów Moskwy w Polsce

Tomasz Piątek zapowiada nowy tom książki o Antonim Macierewiczu.
Tomasz Piątek zapowiada nowy tom książki o Antonim Macierewiczu. Fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta
Jego książka wstrząsnęła polską sceną polityczną. Tomasz Piątek uważa, że dymisja Antoniego Macierewicza to przynajmniej po części rezultat publikacji "Macierewicza i jego tajemnic". Dziennikarz szykuje drugi tom i ujawnia, co m.in. się w nim znajdzie. Przyznaje, że w ostatnich miesiącach uzyskał nowe dowody na rosyjskie wpływy w Polsce.


"Jestem przerażony tym, że PiS i prezes Kaczyński wyciągnęli wnioski z tej książki, a opozycja mniej. Wprawdzie pisowcy publicznie mówili, że książkę napisał nieodpowiedzialny narkoman, ale jednak wyrzucili Macierewicza i prawie wszystkich jego współpracowników" – opowiada Tomasz Piątek w rozmowie z Magdą Jethon.

"Rosja wykorzystuje PiS"
To fakt – na odwołaniu Macierewicza z MON się nie skończyło. Mariusz Błaszczak w ostatnich tygodniach odwołał wiele osób związanych ze swoim poprzednikiem. Tomasz Piątek zwraca uwagę, że to nie jest zwyczajna czystka polityczna, lecz taka, "jaką się robi, kiedy się czyści gniazdo szpiegów albo przestępców. W tym przypadku można przypuszczać, że to było gniazdo i jednych, i drugich". I tu tkwi problem z opozycją – zdaniem autora książki o rosyjskich powiązaniach byłego szefa MON – że ta nie rozumie, kto tu naprawdę jest wrogiem.
Tomasz Piątek
dziennikarz, autor książki "Macierewicz i jego tajemnice"

Kluczowe jest, żebyśmy sobie uświadomili, że jesteśmy na wojnie z Kremlem, nie z PiS-em. Rosja wykorzystuje PiS, cyniczni liderzy PiS-u mniej lub bardziej chętnie się na to godzą – ale wyborcy PiS to ludzie oszukani. Oczywiście, Kreml nie jest wszechmocny, nie generuje wszystkich naszych problemów. Ale po mistrzowsku nasze problemy wykorzystuje, żeby nas niszczyć.

cytat za koduj24.pl
Przy okazji Piątek ujawnia, co działo się w MON tuż przed rekonstrukcją rządu. Od swojego informatora dziennikarz dowiedział się, że dzień przed odwołaniem Macierewicza z ministerstwa wyjechały dwie furgonetki, do których pakowano kartonowe pudła. "Prawdopodobnie były to ważne informacje, haki, kwity kompromitujące ludzi, gromadzone w MON przez Macierewicza" – przypuszcza dziennikarz.
Afera taśmowa to robota Rosji?
Zapowiada jednocześnie, że w drugim tomie książki pojawi się wątek słynnej afery taśmowej z 2014 roku, która pogrążyła rząd PO-PSL. Jak twierdzi, afera ta ściśle wiąże się z "mafijnym rosyjskim układem wokół Macierewicza".

Tomasz Piątek za publikację "Macierewicz i jego tajemnice" otrzymał w Strasburgu Nagrodę Wolności Prasy. Były minister obrony zaś skierował w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez dziennikarza.

źródło: koduj24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...