
Elisabeth Revol oskarżała Pakistańczyków o brak szybkiej akcji ratunkowej Tomasza Mackiewicza. Tamtejsi urzędnicy odpowiedzieli na tę krytykę w specjalnym oświadczeniu. Wskazali na twarde realia ekonomiczne.
REKLAMA
Oświadczenie Pakistańczyków ws. oskarżeń Revol pojawiło się na The Adventure Blog. Napisali, że Pakistan jest rozwijającą się gospodarką, w której sektorowi turystycznemu nie poświęca się uwagi. Nie ma instytucji, które zajmują się akcjami ratunkowymi w tak ekstremalnych warunkach ani przeznaczonego do nich nowoczesnego sprzętu.
Pakistańczycy twierdzą, że himalaiści wspinają się na Nanga Parbat w ramach ekonomicznych pakietów, które nie zawierają podstawowych elementów. Tylko ich odwaga i zuchwałość sprawia, że wspinają się na górę zimą. Askari Aviation – firma, która wysyła helikoptery podczas akcji ratunkowych, nie dysponuje zaawansowanymi technologicznie śmigłowcami.
Pakistańczycy podają także, że ani polski ani francuski rząd nie kontaktowały się z Pakistanem po akcji ratunkowej, a mimo to Elisabeth Revol zaopiekowano się z należytą troską, a ona sama nie powiedziała złego słowa na temat opieki.
Elisabeth Revol zarzuciła Pakistańczykom brak dobrej woli, oskarżała ich o opieszałość. Według francuskiej himalaistki Tomasz Mackiewicz mógł przeżyć, gdyby wcześniej wysłano do niego ekipę ratunkową. Mackiewicz został na Nanga Parbat na wysokości ponad 7000 metrów w jamie śnieżnej, Revol uratowali Adam Bielecki i Denis Urubko.
źródło: The Adventure Blog
