Okładka polskiej edycji Vogue budzi kontrowersje, ale i inspiruje. Widziałeś już Smogue?

Okładka Vogue Polska inspiruje nawet działaczy walczących o czyste powietrze.
Okładka Vogue Polska inspiruje nawet działaczy walczących o czyste powietrze. Fot: Vogue Polska / Smogue
Okładka pierwszego numeru polskiej edycji Vogue wzbudziła wiele kontrowersji. Pałac Kultury w tle i czarna wołga odwołująca się do epoki komunizmu, przy czym Pałac Kultury jakiś przekrzywiony, jakby fotograf był pijany. Do tego utrzymana głównie w odcieniach szarości fotografia, jakby w drukarni innych kolorów nie było – to najczęstsze zarzuty. Ale okładka tak zainspirowała grupę aktywistów, że postanowili wykorzystać ją w swojej walce ze smogiem.


Smog – kto nie słyszał o tym zagrożeniu – ręka do góry. Gdy tylko kończy się jesień i zaczyna zima, mieszkańcy wielu miast w Polsce zaczynają się zwyczajnie dusić.

Pyły i rakotwórcze substancje zawarte w powietrzu drażnią, a w dłuższej perspektywie grożą zachorowaniem na raka, astmę i inne poważne choroby. Doraźnie pomagają maseczki na twarz, jednorazowe lub z wymiennymi filtrami, ale walka ze smogiem będzie naprawdę skuteczna dopiero wówczas, gdy wyeliminuje się przyczyny, a nie tylko próbuje zabezpieczyć przed skutkami. W kilku miastach pojawiły się specjalistyczne drony sprawdzające czystość dymu unoszącego się z kominów, w Krakowie zamontowano oczyszczacz powietrza, ale walka trwa.
Także propagandowa. Niektórzy uznają, że uzmysłowienie ludziom problemu ze smogiem to ważne zadanie. Wiedzą o tym aktywiści, którzy nie raz sięgali już po nietypowe rozwiązania. Tak jak mieszkańcy Krakowa, którzy sparodiowali okładkę najnowszego miesięcznika Vogue. Zamiast dwóch modelek są trzy, zamiast Pałacu Kultury rusztowanie "Szkieletora" i dźwigi, ale wołga jakby taka sama. Za to dymu o wiele więcej, i nic dziwnego, wszak to nie Vogue, tylko Smogue. I choć nie ma Anji Rubik na zdjęciu, to wielu internautów stwierdza, że zdjęcie na "okładce"Smogue" jest dużo lepsze od oryginału.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...