Minister z Ukrainy przyjechał do Glińskiego na rozmowy. Kancelaria Prezydenta jest "głęboko rozczarowana"

Piątkowe spotkanie Piotra Glińskiego z Pawło Rozenką nie przyniosło przełomu.
Piątkowe spotkanie Piotra Glińskiego z Pawło Rozenką nie przyniosło przełomu. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy stanowczo oznajmia, że rozmowy między wicepremierami Ukrainy i Polski nie przyniosły odpowiedniego rezultatu. Chodziło o piątkowe spotkanie Piotra Glińskiego z Pawło Rozenką.

"Regres zaufania"
Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta RP, napisał w oświadczeniu opublikowanym w sobotę, że "Kancelaria Prezydenta RP wyraża głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski. Brak decyzji strony ukraińskiej w fundamentalnej kwestii, jaką jest zniesienie zakazu polskich ekshumacji na terytorium Ukrainy oznacza poważny regres zaufania i nie realizuje ustalonego przez Prezydentów obu krajów mandatu do rozmów, co znacząco obciąża wzajemne relacje" – możemy przeczytać w oświadczeniu.

Komunikat ministra Szczerskiego kończy się słowami: "Liczymy, że w najbliższym czasie dojdzie do zniesienia tego zakazu w duchu wypełnienia podjętych zobowiązań".
Jednak Piotr Gliński pozostaje optymistą. – Myślę że jest krok do przodu. Rozmowy były trudne, ale - tak się mówi często - w dobrej atmosferze, w tym sensie, że obie strony chcą znaleźć porozumienie – powiedział po spotkaniu Gliński.

Napięte stosunki
Polska i Ukraina wciąż szukają porozumienia. Wszystko z powodu sporu, który nasilił się między krajami wiosną 2017 roku, gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terenie Ukrainy. Zakaz wydano po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i kilku innych odnotowanych aktach niszczenia pamiątek ukraińskich na terytorium Polski.


W grudniu 2017 roku prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Petro Poroszenko ustalili, że rozwiązaniem w tej sytuacji będzie oddanie jej w ręce Polsko-Ukraińskiej komisji do spraw historycznych pod przewodnictwem szefa resortu kultury Piotra Glińskiego i wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenki.

Przypomnijmy, że pisaliśmy ostatnio o obawach ukraińskiego IPN odnośnie przyjęcia w Polsce nowelizacji ustawy o IPN, która niweluje szanse na dalszą współpracę w ramach Polskiego-Ukraińskiego Forum Historyków w obecnej formie. Chodziło o bezpieczeństwo historyków ukraińskich na terytorium Polski.

źródło: prezydent.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...