Oficjalna opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej była nielegalna

Rzecznik Generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię, według której wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była nielegalna.
Rzecznik Generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię, według której wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej była nielegalna. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
To już oficjalna wiadomość – Rzecznik Generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wydał opinię, w której stwierdza jednoznacznie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej była nielegalna. Tym samym Polska złamała prawo – bezprawnie wycięto w puszczy tysiące drzew.

Na wstępie należy podkreślić, że nie jest to wyrok Trybunału Sprawiedliwości, a jedynie opinia Rzecznika Generalnego TS. Praktyka jednak wskazuje, że wyroki Trybunału bardzo często pokrywają się z wydaną wcześniej i upublicznioną opinią rzecznika generalnego. Można się więc spodziewać, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości będzie tożsamy z tym, co powiedział rzecznik.
To najprawdopodobniej oznacza niekorzystny wyrok dla Polski. Rzecznik stwierdził, że Polska złamała prawo, a wycinka w Puszczy Białowieskiej była nielegalna. W 2017 roku wycięto w puszczy prawie 190 tysięcy metrów sześciennych drewna, przez co 4-krotnie przekroczono założony roczny plan. Co gorsza, nikt nie przeprowadził badań, które pozwoliłyby ustalić, jaki wpływ na przyrodę będzie miała wycinka prowadzona na tak wielka skalę. A taka ocena jest bezwzględnie wymagana prawem unijnym, bo żeby coś chronić, należy wszystkie działania opierać na badaniach, a nie na domysłach.
W listopadzie zeszłego roku trybunał nakazał przerwać wycinkę. Dziś poznaliśmy opinię rzecznika generalnego. Wyroku Trybunału Sprawiedliwości należy się spodziewać w ciągu kilku tygodni.

Minister Jan Szyszko - autor pomysłu z wycinką – jest już poza rządem, w resorcie środowiska zastąpił go Henryk Kowalczyk. Po ogłoszeniu opinii Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości minister Kowalczyk powiedział, że Polska jest państwem prawa i wyrok TS z pewnością będzie respektowany.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...