"To nie bunt. To odpowiedź na brutalną rewolucję". Sędziowie otwarcie protestują wobec decyzji Zbigniewa Ziobry

Sędziowie coraz bardziej otwarcie sprzeciwiają się decyzjom ministra Ziobry.
Sędziowie coraz bardziej otwarcie sprzeciwiają się decyzjom ministra Ziobry. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro liczył na to, że znajdzie dość sędziów przychylnych wprowadzanym zmianom. Wygląda na to, że się przeliczył, sędziowie solidarnie sprzeciwiają się demolowaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości i twierdzą, że ministrowi nie uda się ich przekupić – podaje "Gazeta Wyborcza".

Sędziowie nie zgadzają się z decyzjami ministra i coraz bardziej otwarcie się im sprzeciwiają. Apelują do kolegów, by nie przejmowali stanowisk po zwalnianych przez ministra prezesach sądów, podejmują uchwały o niekandydowaniu do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Twierdzą, że minister Zbigniew Ziobro ich nie przekupi.

– Uchwały są podejmowane spontanicznie. Po prostu skorzystaliśmy z pierwszej nadarzającej się okazji, aby zaprotestować wobec tego, co się dzieje. Na naszych oczach rozpada się trójpodział władzy. Niszczone są fundamenty. Nie możemy milczeć. To uderzy nie tylko w nas, ale przede wszystkim w obywateli – mówi w wywiadzie udzielonym "Gazecie Wyborczej" Beata Morawiec, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, odwołana przez Ziobrę przed upływem kadencji.

O jakich uchwałach mówi sędzia Morawiec? Podczas zgromadzeń okręgów sądowych samorządy sędziów podejmują uchwały, w których wytykają Ministerstwu Sprawiedliwości arbitralne odwołania prezesów sądów przed upływem kadencji, manipulacje statystyczne i szykany wobec niepokornych. Takie uchwały podjęli w ostatnich tygodniach sędziowie w okręgach krakowskim, poznańskim, łódzkim, bydgoskim, częstochowskim, toruńskim, radomskim i warszawskim.


Te uchwały to nie bunt. To odpowiedź na brutalną rewolucję, którą funduje nam obecna władza – mówi dziennikarzom "Gazety Wyborczej" sędzia Żurek. On sam w listopadzie usłyszał zakaz komentowania w mediach zmian kadrowych dokonujących się w wymiarze sprawiedliwości. W styczniu został odwołany z funkcji rzecznika krakowskiego sądu. Była to jedna z pierwszych decyzji nowej prezes krakowskiego Sądu Okręgowego Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Pawełczyk-Woicka została mianowana prezesem sądu przez Zbigniewa Ziobrę na początku stycznia 2018 roku.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Trwa ładowanie komentarzy...