Pomnik Jana Pawła II, z którego chciano usunąć krzyż, zmieni lokalizację. Sprzedano go za 20 tys. euro

Pomnik papieża Jana Pawła II, z którego chciano ściągnąć krzyż, sprzedano za 20 tys. euro. Monument zmieni lokalizację.
Pomnik papieża Jana Pawła II, z którego chciano ściągnąć krzyż, sprzedano za 20 tys. euro. Monument zmieni lokalizację. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
Najpierw francuska Rada Stanu chciała, by usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II, który od dwunastu lat stoi w Ploërmel. Wywołało to szerokie protesty, pojawił się nawet pomysł, by przenieść monument do Sochaczewa. Ale problem został już rozwiązany: pomnik papieża Polaka wkrótce stanie się własnością katolickiej diecezji Vannes. I zmieni lokalizację. Monument odstąpiono za 20 tys. euro.

"We Francji go nie chcą, Sochaczew przyjmie" – jeszcze parę miesięcy temu informowało TVP Info. A była już premier Beata Szydło deklarowała, że podejmie kroki, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik Jana Pawła II i przenieść go z Francji do Polski.

A to wszystko po tym, jak francuska Rada Stanu chciała, by z pomnika papieża Polaka, który od dwunastu lat stoi w Ploërmel w Bretanii, usunąć krzyż. Powołano się wówczas na przepisy z 1905 roku o rozdziale państwa od kościoła, w myśl których tak ostentacyjne wielkie symbole religijne w przestrzeni publicznej muszą zostać usunięte. Władze Ploërmel miały pół roku na zastosowanie się do wyroku sądu.

I decyzję podjęto. Pomnik zostanie przeniesiony o kilkanaście metrów, czyli znajdzie się już na terenie prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre Coeur. Wczoraj rada miejsca Ploërmel jednomyślnie (trzy osoby wstrzymały się od głosu) zaaprobowała odstąpienie pomnika katolickiej diecezji za 20 tys. euro.

źródło: TVP5 Monde
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...