Ile zarobił i wydał Antoni Macierewicz? Były szef MON nie radził sobie najgorzej

Antoni Macierewicz był szczególnie hojny wobec swoich najbliższych współpracowników.
Antoni Macierewicz był szczególnie hojny wobec swoich najbliższych współpracowników. Fot. Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta
Do opinii publicznej przedostały się informacje, ile pieniędzy za pomocą kart płatniczych wydali podwładni Antoniego Macierewicza, kiedy był szefem resortu Ministerstwa Obrony Narodowej. Okazuje się, że przez półtora roku nazbierała się gigantyczna suma pieniędzy. Macierewicz nie szczędził także pieniędzy za nagrody dla swoich podwładnych. Na tym tle były szef MON również nie wypadał najgorzej.

Antoni Macierewicz od 16 listopada 2015 do 9 stycznia 2018 roku był Ministrem Obrony Narodowej. Jak podawał "Super Express", za pełnienie swojej funkcji Macierewicz inkasował miesięcznie ok. 16 tys. zł brutto. W skład tej sumy prócz ministerialnej pensji wchodziło też świadczenie z ZUS wynoszące 3 tys. zł. W ramach premii za 2017 rok, którą przyznała mu Beata Szydło, były szef MON zgarnął 70 100 zł.

Po dymisji rządu Szydło, na wniosek szefa MON Mariusza Błaszczaka, Antoni Macierewicz został szefem podkomisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską, którą na mocy rozporządzenia powołał w lutym 2016 roku. Z prośbą do Ministerstwa Obrony Narodowej o zestawienie płac członków podkomisji zwróciło się wówczas radio TOK FM. Z odpowiedzi wynikło, że jej przewodniczący Wacław Berczyński otrzymywał miesięcznie 8 tys. zł za maksymalną ilość wyrobionych godzin pracy, czyli 80. Dawało to 100 zł na każdą godzinę. Istnieje szansa, że Macierewicz będzie otrzymywał podobną sumę.

Oświadczenie majątkowe
W oświadczeniu majątkowym za 2016 rok, Macierewicz zadeklarował, że miał ponad 138 tys. zł i 296 euro oszczędności, ale nie posiadał już dolarów, których w 2015 roku miał 1690. Były szef MON zadeklarował też posiadanie papierów wartościowych: Fundusz TEJ 25 128,96 zł, polisa 32 332,47 zł oraz IKE 13 284 zł. Z diet poselskich zebrał 27 305,76 zł, zaś dochód ze stosunku pracy wyniósł prawie 192 tys. zł. Emerytura wyniosła 36 tys. zł, co daje miesięczny wynik sięgający 3 tys zł.


Bajońskie wydatki MON
Gdy jakiś czas temu poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapytał o wydatki służbowymi kartami kredytowymi i płatniczymi w resortach, to uzyskał odpowiedź od ministerstw, z której wynika, że najwięcej przez półtora roku rządów PiS wydał resort środowiska. Suma opiewała na 1.3 mln zł. W sumie wydatki wszystkich ministerstw przekroczyły ponad 2 mln zł. Wśród odpowiedzi nie było danych Ministerstwa Obrony Narodowej.

W styczniu Bartosz Kownacki, ówczesny wiceminister obrony, poinformował, że suma wydatków kartami okazała się gigantyczna. "W wyniku użycia kart w 2016 r. została wydatkowana kwota 9 540 317 zł, natomiast w I półroczu 2017 r. kwota 5 258 061 zł" – możemy przeczytać. Prawie 15 mln zł pieniędzy wydanych przez MON daje siedmiokrotnie wyższy wydatek niż pozostałe ministerstwa razem wzięte.
– Same płatności kartami nie są niczym złym, pod warunkiem że wydatki są racjonalne. Patrząc jednak na wysokość kwoty i znając lekką rękę Macierewicza do szastania pieniędzmi, myślę, że trzeba się dokładnie przyjrzeć, na co wydano te pieniądze – ocenił cytowany przez "Super Express" Tomasz Siemoniak, były minister obrony w rządzie PO-PSL.

Hojność Antoniego Macierewicza
Ówczesny szef MON Antoni Macierewicz był także szczodry wobec członków swojego gabinetu. W 2017 roku przeznaczył 170 tys. zł na nagrody. Przypomnijmy, że Macierewicz miał w zeszłym roku trzech szefów gabinetu: Bartłomieja Misiewicza, Krzysztofa Łączyńskiego i Dominika Smyrgałę. Nie wiadomo, kto ile dokładnie dostał, ale serwis dane publiczne wyliczył, że nagrody dają "średnio ponad półtora tysiąca zł na osobę miesięcznie".
Gdy Bartłomiej Misiewicz był jeszcze najbliższym współpracownikiem Macierewicza, to zarabiał ponad 12 tys. zł brutto. Pensji zasadniczej miał 6 tys. zł, dodatku funkcyjnego 1810 zł, zaś dodatku specjalnego przyznanego przez Macierewicza ponad 4100 zł. Dawało mu to lepszą pensję niż w przypadku wiceministrów.
Trwa ładowanie komentarzy...