Prawo jazdy w 2018 roku. Ile będzie kosztować i jakie zmiany czekają nowych kierowców?

Każdy, kto otrzyma prawo jazdy po 4 czerwca będzie musiał stosować się do nowych zmian.
Każdy, kto otrzyma prawo jazdy po 4 czerwca będzie musiał stosować się do nowych zmian. Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
Zmiany odnośnie prawa jazdy są dość częste, stąd warto mieć rękę na pulsie. W czerwcu mają wejść kolejne. Poglądy panują różne, ale można śmiało powiedzieć, że młodzi kierowcy będą mieć trudniej z racji wydłużonego okres próbnego i bardziej rygorystycznych zasad odnośnie prędkości poruszania się po drogach. Czekają ich także dodatkowe koszty związane z kursami doszkalającymi.

Ile będzie kosztować prawo jazdy?
W chwili obecnej najniższa cena kompletnego kursu na prawo jazdy wynosi ok. 1200 zł, ale można znaleźć oferty zarówno tańsze i droższe. W cenę nie jest doliczany koszt egzaminów. Za teorię płaci się 30 zł, zaś za praktyczny 140 zł. Jeżeli ktoś zda za pierwszym razem, to całość może zamknąć się w ok. 1500 zł. Przeważnie skończenie kursu, w który wchodzi zaznajomienie się z teorią i jazda praktyczna, zajmuje około 2 miesięcy, ale nie jest to wyznacznik.

Darmowe testy na prawo jazdy
Testy na prawo jazdy co roku trochę się zmieniają, ale w 2018 roku nie dojdzie do żadnej rewolucji. Wiele wskazuje na to, że do bazy egzaminacyjnej trafią po prostu nowe pytania. W 2017 roku było ich ponad 400. Rzecz jasna stron, które ogłaszają się w internecie z testami na prawo jazdy jest bezliku. W większości przypadków płaci się ok. 20-30 zł za 90 dni dostępu do testów. Stąd jest to raczej opłacalna inwestycja, gdy weźmiemy pod uwagę, że przeważnie darmowe testy na prawo jazdy nie dają zbyt wielkich możliwości, będąc wersjami demo. W większości przypadków pojawiają się komunikaty, aby wykupić dostęp do bazy pytań po zaliczeniu jednego lub dwóch darmowych testów.

Jakie zmiany czekają młodych kierowców w 2018 roku?
Zmiany w Ustawie o kierujących pojazdami będą tyczyć tych osób, które swój dokument odbiorą po 4 czerwca. Najważniejszą informacją jest fakt, że młodzi kierowcy bedą objęci dwuletnim okresem próbnym, który wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Każdy nowy kierowca będzie musiał przez 8 miesięcy jeździć z tzw. "zielonym listkiem", który służy jako sygnalizacja innym uczestnikom ruchu drogowego, że mają do czynienia z mniej doświadczoną osobą za kółkiem.


Kolejną restrykcją jest brak możliwości podjęcia pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kat. B i osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu takim pojazdem. Osoby próbujące zwiększyć swoje doświadczenie za kierownicą nie będą mogły w takim razie podjąć pracy jako kuriera czy dostawcy pizzy.

Kierowcy z prawem jazdy po 4 czerwca przed upływem 8. miesiąca okresu próbnego nie będą mogli przekroczyć w obszarze zabudowanym 50 km/h. Tyczy się to również jazdy w nocy, gdy limit wynosi 60 km/h. Poza obszarem nie będą mogli jechać szybciej niż 80 km/h, zaś na autostradzie i drodze ekspresowej 100 km/h.

Co więcej, między czwartym, a ósmym miesiącem od zdobycia prawo jazdy, kierowcy będą musieli odbyć dodatkowe kursy doszkalające. Teoretyczny będzie się odnosić do kolizji i wypadków na drodze, zaś praktyczny do kwestii poślizgów i metod wychodzenia z nich. Koszt obu wyniesie łącznie ok. 300 zł. Kursy mają się odbywać w Wojewódzkich Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy.
Okres próbny przedłuży się o kolejne dwa lata, jeżeli kierowcy popełnią dwa wykroczenia. W przypadku popełnienia trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu na drodze, starosta wyda decyzję administracyjną o cofnięciu uprawnień.

Piraci także z okresem próbnym
Warto też wspomnieć, że dwuletni okres próbny obejmie także osoby, które straciły prawo jazdy z powodu ponownego przekroczenia 24 punktów karnych w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny. Choć nie są znane jeszcze szczegóły, to kurs najprawdopodobniej będzie trwał 4 dni i może kosztować nawet ok. 500 zł. Jeżeli kierowca w ciagu 5 lat od zakończenia tego kursu znowu przekroczy limit punktów, to wówczas czeka go ponowienie egzaminu na prawo jazdy.

Jednak wciąż nie wiadomo, czy powyższe zmiany wejdą nawet w życie, gdyż wprowadzenie nowych przepisów przekładano już kilkukrotnie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.