Takiej zgody w Sejmie nie było już od dawna. Przyjęto ustawę, która ustanawia nowe święto

Sejm niemal jednogłośnie przegłosował nową ustawę
Sejm niemal jednogłośnie przegłosował nową ustawę Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm przyjął we wtorek ustawę, zgodnie z którą 24 marca staje się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Oznacza to nowe święto państwowe. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się aż 399 posłów, przeciw było 21, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Data 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia 1944 roku Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię, ich dzieci, jak i ukrywających się u tej rodziny Żydów.
Ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest – jak czytamy w ustawie – wyrazem hołdu "Polakom – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

Wspólna historia Polaków, Żydów i Niemców
– Ten projekt ustawy odnosi się do wspólnej historii Polaków, Żydów, Niemców i wielu innych narodów europejskich (...) Ta ustawa dziś jest szczególnie potrzebna. Dziś wydaje się, że warto, abyśmy mówili otwarcie o tym, jak było, o tym jak wielu Polaków zaangażowało się w ratowanie Żydów mimo tej strasznej sytuacji opresji ze strony okupanta niemieckiego – mówił poseł Dariusz Piontkowski, przedstawiając stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Mamy wrażenie, że fragmenty tej historii są nie do końca zbadane i nie do końca znane wszystkim Polakom. I ta ustawa zaproponowana przez pana prezydenta tej kwestii właśnie dotyczy – dodawał Piontkowski. Wcześniej Sejm przyjął uchwałę w 50. rocznicę wydarzeń Marca '68.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...