Dyrektor Parku Narodowego budował sobie... prywatne schronisko. Właśnie usłyszał zarzuty

Babiogórski Park Narodowy – to tu na Przełęczy Krowiarki były dyrektor BgPN budował prywatne schronisko turystyczne.
Babiogórski Park Narodowy – to tu na Przełęczy Krowiarki były dyrektor BgPN budował prywatne schronisko turystyczne. Fot. screen ze strony katowice.tvp.pl
Józef O. stanowisko dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego stracił tuż po tym, jak szefem resortu środowiska został Jan Szyszko. I - przyznać trzeba - była to jedna z nielicznych decyzji tego ministra, której przyklasnęło środowisko ekologów. Decyzja prokuratury i CBA w sprawie Józefa O. zdaje się potwierdzać słuszność jego odwołania. A chodzi o nieprawidłowości przy budowie schroniska górskiego na Przełęczy Krowiarki.

O zarzutach wobec Józefa O. poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Sprawa dotyczy niegospodarności, w wyniku której Babiogórski Park Narodowy miał stracić ponad 600 tys. zł. M.in. chodzi o prywatne schronisko, jakie dyrektor stawiał przy szlaku – był i inwestorem, i wnioskodawcą, i również sam sobie wydawał odpowiednie opinie.
Nieczynne schronisko pod Babią Górą. Zarzuty dla b. dyrektora

Sprawa dotyczy nieprawidłowości przy budowie schroniska górskiego na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego. Ówczesny dyrektor Parku sam wydał pozytywną opinię, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na ochronę środowiska. Był zarówno inwestorem jak i wnioskodawcą i samemu sobie pozytywnie zaopiniował zgodę na budowę schroniska.

Śledczy badają prawidłowość wyceny kosztorysu na modernizację szlaku turystycznego „Górny Płaj”. Mężczyzna wyraził zgodę na zmianę technologii modernizacji szlaku poprzez zastosowanie gorszych materiałów niż zamówione. Nie wykonał przy tym zmian w kosztorysie. Działania dyrektora tym samym spowodowały szkodę w majątku Parku na blisko 615 tysięcy złotych.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Józef O. był dyrektorem Babiogórskiego Parku Narodowego przez 15 lat – od 2000 do 2015 r. Jego odwołania od dłuższego czasu domagali się przedstawiciele środowisk ekologicznych. Jak informowała ponad dwa lata temu Telewizja Katowice, obrońcy przyrody nie mogli się pogodzić z faktem, iż budowa na Przełęczy Krowiarki, stanowiącej główną bramę wejściową do Babiogórskiego Parku Narodowego, nigdy nie powinna była się rozpocząć.

źródło: cba.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...