Antoni Macierewicz domaga się materiałów zebranych przez o. Tadeusza Rydzyka. Chodzi o konflikt polsko-żydowski

Antoni Macierewicz chce, by opublikowano 40 tys. świadectw Polaków ratujących Żydów, które zebrał ojciec Tadeusz Rydzyk
Antoni Macierewicz chce, by opublikowano 40 tys. świadectw Polaków ratujących Żydów, które zebrał ojciec Tadeusz Rydzyk Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Dla Antoniego Macierewicza bardzo ważne jest, by pamiętano o Polakach, którzy ratowali Żydów w trakcie II Wojny Światowej. Jego zdaniem, pokazanie heroizmu rodaków byłoby możliwe poprzez opublikowanie specjalnych materiałów, które zebrał najbardziej wypływowy redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk.

– Nie możemy omijać żadnego momentu, aby pokazywać bohaterstwo Polaków podczas II Wojny Światowej – stwierdził na antenie Radia Warszawa były szef MON Antoni Macierewicz. – Jeżeli ojciec Tadeusz Rydzyk powiedział, że zebrał 40 tys. świadectw Polaków, którzy pomagali Żydom, to trzeba je publikować, tłumaczyć i pokazywać światu – dodawał. Chodzi o materiały zebrane przez Fundację Lux Veritatis, która należy do duchownego Tadeusza Rydzyka. Mówi się, że są to dotychczas niepublikowane świadectwa świadków i liczne dokumenty źródłowe, w tym ponad 8,5 tys. nagrań wideo i audio.

Przypomnijmy, że Sejm przyjął we wtorek ustawę, zgodnie z którą 24 marca staje się Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów. Oznacza to nowe święto państwowe. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się aż 399 posłów, przeciw było 21, a dwóch wstrzymało się od głosu. Data 24 marca wiąże się z tym, że tego dnia 1944 roku Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię, ich dzieci, jak i ukrywających się u tej rodziny Żydów.
Ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest – jak czytamy w ustawie – wyrazem hołdu "Polakom – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Polski, Rzeczypospolitej Przyjaciół ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów".

źródło: Radio Warszawa
Trwa ładowanie komentarzy...